Donald Trump geçen hafta başında İran’a karşı nazik olmayacağını, İran’ın ateşle oynadığını belirtti. Trump’ın bu çıkışlarını sürdürmesi küresel piyasalarda risk iştahını düşürmeye ve güvenli varlıklara olan talebi artırmaya başladı. Bu gelişmelerin Dolar’daki zayıflığın artışıyla birlikte gelişmekte olan ülkelere yarayabileceğini de söylemek mümkün. Geçen hafta Tarımdışı istihdamın iyi gelmesine rağmen Ocak ayında ücretlerdeki gerilemenin ve Aralık ayındaki olumsuza revizenin FED’in gelecek faiz artırımları için aceleci olmayacağına bir başka işaret olarak algılandı.

TCMB’nin TL likiditesine müdahale etmeye devam edeceğini de varsayacak olursak Dolar’daki zayıflığın DolarTL üzerinde olumlu etki yaratmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. Kurda 3.70’in altında kalınabilirse 3.65-3.55 seviyelerine doğru bir geri çekilmeden bahsedebiliriz. Geçen haftayı %5’in üzerinde yükselişle tamamlayan BİST100 endeksinde 88.500 üzerinde yeni haftada kalıcılık sağlanırsa  90.000-91.000 bandına doğru bir yükseliş hareketi daha meydana gelebilir.

Petrol ise yatırımcıların ABD’de stokların ve kaya gazı üreticilerinin artacağı endişeleri ile 52.00 Dolar altını gördü. Petrol fiyatları OPEC’in arzı kısma anlaşmasına gösterilen uyuma rağmen ABD stoklarındaki ve kaya gazı üreticilerindeki artış nedeniyle baskılanmaya devam ediyor. Öte yandan, OPEC üyeleri ve Rusya liderliğindeki diğer büyük petrol üreticileri, Aralık ayı üretim kısıtlaması anlaşmasının yürürlüğe girmesinden bu yana, günde 1.1 milyon varil üretim kısıntısının yapıldığını bildirdi. Varılan anlaşmada, OPEC üyesi olan ve olmayan petrol ihracatçıları, iki yıldan fazla süredir devam eden ham petrol arzı ile mücadele çabalarında, küresel ham petrol üretimini günde 1.8 milyon varille sınırlamaya karar vermişti. Dün açıklanan API Haftalık Ham Petrol Stokları da beklendiği üzere 14.2 milyon varil artış kaydetti.

2016 yılında risk ölçütünü artıran en önemli faktör hiç şüphesiz Brexit idi. 2017 yılının ilk gününden bu yana yine Brexit risklerinin sürekli olarak gündemimizde olduğunu görüyoruz. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde müzakere yetkisinin hükümete devredilmesini öngören yasa tasarısında dün beklenen karar çıktı ve tasarı Avam Kamarası’nda da onaylandı. Lizbon Anlaşması’nın 50’inci maddesinin Başbakan Theresa May’in yürürlüğe sokmasını öngören tasarı komisyonlarda tartışıldıktan sonra Avam Kamarası’ından da geçti. Tasarı, 122 hayıra karşı, 494 evet oyu ile Avam Kamarası’nın onayını aldı. Tasarı, Lordlar Kamarası’nın onayının ardından son olarak Kraliçeye sunulacak. Referandumdan çıkan sonuç nedeniyle tasarının parlamentonun her iki kanadından da geçmesi bekleniyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldıklarını Mart ayı içerisinde Brüksel’e bildirecek. Avrupa Birliği ile İngiltere’nin herhangi bir anlaşmaya varamaması durumunda, Dünya Ticaret Örgütü’nün kuralları devreye girecek.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da yaptığı sunumda “ TCMB’nin tüm araçlarını kullanmaya devam edeceğini “ belirtmesiyle birlikte kurda geri çekilmelerin hız kazandığı görüldü. Aynı zamanda dolar endeksinde de kısmi geri çekilmelerin yaşanmasıyla dolar kuru 3.68’in altında kadar düşüş gösterdi. Sürecin devamında bu sefer açıklamalar Naci Ağbal’dan geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devrettikleri şirketlerin rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edeceklerini belirterek, “TVF’ye devredilen şirketlere rekabet hukuku açısından bir farklılık getirilmesi söz konusu değil.” dedi. Çetinkaya’nın sunumu sonrasında Lira’da değer kazanımları gerçekleşti ve kur 3.70’in altında fiyatlanmaya başladı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta başında, Amerika Başkanı Donald Trump’ın seçim öncesi vaatlerinin ve başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki hamlelerinin yaratmış olduğu belirsizliklere ek olarak Amerikan Merkez Bankasının Ocak ayındaki toplantısında faiz değişikliğine gitmemiş olmasıyla Dolar endeksinde 100 seviyesinin altına kadar geri çekilmeler görülmüştü. Bu çekilmeler Fed üyesi Williams ve Hacker’ın Mart ayındaki toplantıda faiz artırımının olası görüldüğüne dair açıklamalarıyla son bulmuş ve dolar endeksi 100 seviyesinin üzerine toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Dolar, bu toparlanma hareketlerini Başkan Donald Trump’ın işletme vergilerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde iyileştirileceğine ilişkin bir plan taahhüdünde bulunmasının ardından destekledi. Diğer yandan Fransa seçimleri öncesinde, Başkan adayı Le Pen ‘in ‘’Eğer seçimi ben kazanırsam EURO’dan çıkmayı düşünüyoruz’’ açıklamasıyla bölgede siyasi riskler artış gösterdi. Tüm bunların etkisiyle EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.0700 seviyesi altında negatif görünümü koruyor diyebiliriz. Beklentimiz 1.0700 seviyesi alım yönlü kırılamadığı müddetçe satış baskının artacağı yönündedir. Önemli destek seviyemizse 1.0640.

 

GBPUSD

Geçtiğimiz hafta, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde müzakere yetkisinin hükümete devredilmesini öngören yasa tasarısının Avam Kamarası’nda da onaylanmasıyla Brexit sürecinin ikinci turu tamamlanmış oldu. Fed üyeleri John Williams’ın ve Patrick Hacker’ın Mart ayındaki toplantıda faiz artırımının olası görüldüğüne dair açıklamalarıyla 100 seviyesinin üzerine yükselen dolar endeksi, Başkan Donald Trump’ın işletme vergilerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde iyileştirileceğine ilişkin bir plan taahhüdünde bulunmasının ardından yükselişlerini destekledi.1.2370 seviyesi üzerinde pozitif görünümünü koruyan pariteyi teknik olarak incelediğimizde alım baskısının sürdüğünü gözlemliyoruz. Beklentimiz 1.2430 seviyesi satış yönlü kırılmadığı müddetçe alım baskısının artacağı yönündedir. Önemli direnç seviyemiz de 1.2600.

USDJPY

Geçtiğimiz hafta başında, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin zayıf dolar isteğinin sinyallerini vermesi ve FED’in para politikası kararnamesinde faiz artışı gerçekleştirmediğini açıklamasının haricinde toplantı tutanaklarında faiz artırımı için Mart ayına da bir işaret vermemesiyle dolar endeksindeki değer kaybı hız kazmıştı. Bu çekilmeler Fed üyesi Williams ve Hacker’ın Mart ayındaki toplantıda faiz artırımının olası görüldüğüne dair açıklamalarıyla son bulmuş ve dolar endeksi 100 seviyesinin üzerine toparlanma hareketleri gerçekleştirmişti. Haftanın sonuna doğru ABD Başkanı Donald Trump’ın yapmış olduğu açıklamada işletme vergilerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde iyileştirileceğine ilişkin bir plan taahhüdünde bulunması dolar fiyatlarında yükselişe ivme kazandırdı. Bunun etkisiyle güvenli varlık talebi gören Japon Yen’inde değer kayıpları yaşandı. USDJPY paritesini teknik olarak incelediğimizde, 112.00 üzerinde yükselişlerin devam edebileceğini düşünüyoruz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, “Mevcut para politikası duruşu net ve istikrarlı bir sıkılaştırmaya işaret etmekte, enflasyon dinamiklerinde belirgin bir iyileşme gözlenene kadar devam edecek” yönünde açıklamaları oldu ve  TCMB, TL sıkılaştırma hamlelerine devam etti. Bu hamlelerle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10.37’ ye yükseldi. Diğer yandan, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile yapmış olduğu telefon konuşması ardından iki liderin terörün her türlüsüne karşı mücadeleye bağlı olduklarına yönelik açıklamaları sonrasında Türk askeri Suriye El-Bab bölgesinde operasyona başladı. Türkiye açısından jeopolitik risk oluşturan bu durumun etkisiyle Türk Lirasında değer kayıplar yaşandı. Fakat haftanın son günlerinde, Türk Lirası bu kayıplarını telafi ederek 3.7000 seviyesi altında fiyatlandığı görüldü. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde USDTRY paritesinde 3.7000 seviyesi altında satış baskısının mevcut olduğunu ve bu seviye altında kalıcılığın sağlanması durumunda kısa vadede 3.6500-3.6000 aralığına kadar geri çekilmelerin yaşanmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

EURTRY

TCMB geçen hafta genelinde TL sıkılaştırma hamlelerine devam etti. Bu hamlelerle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10.37’ ye yükseldi. Aynı zamanda TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, “Mevcut para politikası duruşu net ve istikrarlı bir sıkılaştırmaya işaret etmekte, enflasyon dinamiklerinde belirgin bir iyileşme gözlenene kadar devam edecek” yönünde açıklamaları oldu. EURTRY paritesi geçtiğimiz haftayı 3.9358-3.8971 seviyelerinde yatay hareketler yaparak kapattı. Paritede 4.000 seviyesi geçilemediği müddetçe satış baskının devam edeceğini düşünüyoruz.

ALTIN

Donald Trump’ın hamlelerine ek olarak, Avrupa bölgesinde yaşanan siyasi risk ve belirsizlikler nedeniyle güvenli varlık olan altına talep artmaya devam ederken SPDR Gold Shares 118.00 seviyesinin üzerine yükselerek 2016 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Altın ’ ETF’lerindeki sert yükseliş ons altın fiyatlarında pozitif desteklemeye devam edecek gibi görünüyor. Geçen hafta Trump’ın vergi indirimleri ile alakalı bir paketin yakın zamanda açıklanacağını belirtmesi ile Altın fiyatlarında 1220’ye doğru geri çekilme görülse de 1220 üzerinde yükselişlerin tekrar devam edebileceğini düşünüyoruz.

Destekler: 1220, 1212, 1206

Dirençler:  1230, 1235, 1245

GRAM ALTIN

Altın fiyatları yatay seyrini sürdürürken Türk Lirası kısmi değer kazanımları gerçekleştirdi. Bu etkiyle birlikte Gram Altın fiyatlarında da hafif geri çekilmeler meydana geldi. Gram Altında yükselişlerin daha kalıcı hale gelebilmesi için 149.00 direncinin geçilebilmesi gerekiyor. Aksi halde 149.00 altında kalıcılık durumu devam ederse satıcılı seyir tekrar güçlü hale gelebilir. Destek seviyesi olarak 146.00’yı takip edeceğiz.

Destekler: 144.00, 142.00, 140.00

Dirençler:  145.80, 147.00, 149.00

GÜMÜŞ

Gümüş fiyatları geçen hafta 17.50 seviyesi üzerinde pozitif görüntüsünü koruyarak 17.70-17.80 aralığında yatay hareketler gerçekleştirdi.18.00 seviyesinin alım yönlü kırılabilmesi durumunda yükselişlerin ilk etapta 18.20 seviyesine kadar devam edebileceğini öngörüyoruz. Destek seviyemiz olarak 17.20’yi takip edeceğiz

Destekler: 17.20, 16.80, 16.20

Dirençler: 18.00, 18.30, 18.50

HAM PETROL

ABD Petrol Enstitüsü stok rakamlarının 14M, ABD Ham Petrol stoklarının 13.8M varil fazla açıklanması ve bunlara bağlı olarak ABD’de kayaç Petrolü üreticilerinin artan arzının OPEC’in üretim kısıntılarının etkilerinin gideceği endişelerinin güçlenmesi ile birlikte ham petrol fiyatlarında 51.20 seviyesine kadar geri çekilmeler görülmüştü. Fakat 30 Kasım 2016’da OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasında gerçekleşen üretim kısma anlaşmasının büyük ölçüde faaliyete geçirilmeye başlamasının etkileriyle Petrol fiyatları geçen hafta tekrar 53.00 seviyesinin üzerine kadar yükseliş gerçekleştirdi. 50 seviyesi üzerinde pozitif görünümünü koruyan ham petrol fiyatlarında yükselişlerin daha anlamlı hale gelebilmesi için 54.50’nin geçilebilmesi gerekiyor. Direnç seviyesi olarak 53.70’i takip edeceğiz.

Destekler: 51.50, 51.00, 50.00

Dirençler: 53.70,  54.50, 55.30

BAKIR

Bakır fiyatları geçen haftayı hafif yükseliş ile kapattı. Bu harekette Trump’ın ekonomik politikaları etkili oldu. Bakır fiyatlarında 2.7350 altında negatif görünüm gücünü koruyacaktır. Hafta genelinde 2.6950 ve 2.7155 dirençlerini takip edeceğiz. Düşüşlerde ise 2.6185 ve 2.5870 destekleri önemini koruyacaktır.

Destekler: 2.6530, 2.6185, 2.5870

Dirençler:  2.6950, 2.7155, 2.7350

DAX30

DAX30 geçen hafta yatay fiyat hareketleri gerçekleştirdi. 11750 direncine takılan vadeli endekste 11750 seviyesi altında kalıcılığın devam etmesi durumunda satış baskısının tekrar güç kazanabileceğini düşünüyoruz. Bu beklentimizi teknik olarak, yükselen diplerin oluşturduğu trend çizgisinin direnç seviyesi olarak 11750’i işaret etmesi de destekliyor. Destek seviyelerimiz 11750 ve 11830 olacaktır.

Destekler: 11540, 11460, 11400

Dirençler: 11750, 11830, 11900

S&P500

ABD hisseleri, petrol fiyatlarıyla düşen enerji hisseleriyle birlikte ABD başkanı Trump’ın ülkeye göçmen girişlerini askıya alan başkanlık emrini imzalamasının ardından Trump’a karşı artan küresel eleştirilerle geriledi. Geçen hafta vadeli endeks 2300 direncini geçmeyi başardı. Vadeli endekste 2280 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam edebileceğini öngörüyoruz. Fakat daha kısa vadede 2305 direnci üzerinde kalıcı hareketler gerçekleştirilemezse tekrar satış baskısı güç kazanabilir.

Destekler: 2280, 2275, 2265

Dirençler: 2305, 2310, 2315

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.