Yılın sonuna geldiğimiz bugünde geride bıraktığımız koca bir yıla göz gezdirecek olursak, piyasalarda neler olmuş buna biraz değinmek istedik. Yılda bir faiz artışıyla temkinli hareket eden Fed, Başkanlık koltuğuna oturan Trump, politikalarına aynı şekilde devam eden Mario Draghi, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı(Brexit) alan İngiltere dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. Yurtiçi tarafa baktığımızda BIST100 endeksi geçen yılın bu zamanlarına göre yüzde 8,70 artış değerlenirken, yurtiçi siyasi tansiyonun yükselmesiyle TL varlıklarındaki değer kayıpları dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin dolmasıyla sıkı para politikası önderliğinde tek bant faiz oranı hedefini koruyan Murat Çetinkaya başa geçti. Piyasaların unutmayacağı ve ülke ekonomisinde kalıcı hasar bırakan bir 15 Temmuz’u geride bıraktık. Trump sonrası ralli yapan Dolar/TL Fed üyelerinden gelen 3 faiz öngörüsüyle daha önce tanıklık etmediğimiz seviyeleri zorluyor. Yılı 3,52 seviyelerinden kapatmaya hazırlanan Dolar/TL, 20 Ocak tarihinde Trump’ın koltuğa oturmasıyla yeni bir yön arayışına girebilir. Özellikle Trump’ın izleyeceği politikalar ve dile getirmiş olduğu vaadlerin hayata geçirilebilirliği piyasalarda hala merak konusu. Hem Ons Altın hem Dolar varlıkları biraz da Trump’ın aksiyonuna kulak kesilmiş durumda.

Gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde en çok değer kaybedenler arasında Türk Lirası ikinci sırada yer alıyor. Değer kazanımı açısından Gram Altın adını ilk sıraya yazdırırken, USDTRY paritesindeki ciddi yükselişler kuru ikinci sıraya taşıyor. Dolar karşısında gelişmiş olan ülke para birimleri içerisinde en çok değer kaybeden para birimi Sterlin olurken, Brexit ile ilgili süreç 2017 yılında da etkisini hissettireceğe benziyor. EURUSD tarafına baktığımızda ise 2003 yılından itibaren en düşük seviyelere gerilediği görülmekte. Özellikle beklenen kritik Euro Bölgesi seçimleri paritede 2017 yılı için baskılayıcı unsur olarak karşımıza çıkıyor. Son birkaç günde bir miktar ralli yapan paritede 1,05 seviyesi üzerinde kapanışlar görürsek parite yükseliş isteği ile 2017 yılına başlayabilir. Petrol tarafına da değinmeden geçmeyelim.

Uzun süredir masada olan arz kesintisi kararının OPEC ve OPEC dışı ülkeler işbirliği ile resmiyete kavuşması Petrol’de 54 Dolar’ları gündeme getirdi. Yeni yıla yükseliş kanalı içerisinde başlayacak olan Petrol açıklamaların seyrine bağlı olarak yukarı yönlü potansiyeline hız kazandırabilir. Dünya ekonomilerinin 2017 yılına iyimser bir bakış açısıyla gireceğini düşündüğümüz 2016 yılının son saatlerinde herkese mutluluk, sağlık, huzur ve başarı diliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol