1.gün
Sevgili günlük,

Bugün sınavla girdiğim aracı kurumda ilk iş günümdü.Biliyorsun Zabazup üniversitesinin ekonomi bölümünden derece ile mezun oldum.Bu işi o kadar seviyorum ki şimdi Godigo üniversitesinde ‘Sermaye Piyasaları’ üzerine yüksek lisans yapıyorum.Ben bu iş için yaratılmışım

Hayalim kendi yazdığım bilgisayar programlarımı kullanacağım ünlü bir ‘portföy yöneticisi’ olmak. Türkiye’nin bana ve benim gibi genç beyin portföy yöneticilerine ihtiyacı var. İdeallerim büyük. ABD Finans kitaplarında hayatlarını okuduğum fon yöneticileri gibi milyon USD’lik portföyler yöneterek kararlar vereceğim günlerin hayalini kuruyorum.

İlk günüme gelince tanışma, kaynaşma ile geçti. Kullanılan sisteme şöyle bir baktım. Çok basit bir sistemmiş gibi görünüyor.Öğrenmem uzun zaman almayacak.Acaba bu sistemle Teknik Analiz yapılabiliyor mu göreceğiz

Müdürüm hoş bir bayan.Diğer hissesenedi yöneticileri de öyle.Müşterilere hoş görünmek için benim de onlar gibi bir gardolap hazırlamam ve acilen saçımı boyatmam şart.

1.Hafta sonra
Sevgili günlük,

İşsiz, yeni mezun arkadaşlarımı gördükçe işim olduğu için çok mutluyum.Her sabah keyifle uyanıyorum.Sabah metrobüs çilesine ragmen işe erken gidip bütün gazetelerin ekonomi sayfalarını okuyorum.Her sabah kendimce borsanın ne yöne gideceğini tahmin etmeye çalışıyorum. Bunları ajandama not alıp günsonlarında tahminim tutup tutmadığına bakıyorum.Malesef şu ana kadar tahminlerim tutmadı. Muhtemelen acemiliğimden kaynaklanıyor yeterince köşe yazısı okumuyorum demek ki

Okulda öğretilmeyen ne çok şey varmış. Merkezi Kayıt Kuruluşu, Takasbank gibi kurumların varlığından yeni haberdar oldum. Oysa ki Zabazup üniversitesinin ekonomi bölümü Türkiye’nin en iyi ekonomi bölümü. Bunları bize niye anlatmadılar anlamıyorum.

Ne iş yaptığıma gelince beni ‘müşteri ilişkilerine asistanı’ yaptılar. Müdürümün söylediğine göre burada başlamak piyasaları anlamak, müşterileri kazanmak için büyük bir fırsatmış.Müşterilere hesap açıp, müşterilere ekstre gönderimi yapıyorum. Bence ileride bu müşterilerin büyük bir kısmı benim onların portföyünü yönetmemi isteyecekler.

Müdürümden de öğrenmem gereken çok şey var.Bu kadar genç yaşta müdür olduğuna göre çok donanımlı olmalı.Meşgul olmadığı ilk fırsatı bekliyorum.Bakalım piyasa ile ilgili ne gibi tavsiyeleri olacak

Çok mutluyum çok

1 Ay sonra
Sevgili günlük,

Ünlü bir portföy yöenticisi olmama az kaldığını hissediyorum. Borsada Vadeli İşlem Opsiyon Borsasında nasıl kar edilebileceğini  keşfettim.Hisse senedi piyasasında al yapıp VİOP’ta sat yaparak kar edebilecek bir model oluşturmayı düşünüyorum.1 seneye kalmaz Türkiye’nin en meşhur fon yöneticisiyim.Bu zamana kadar bunu keşfeden olmamasına şaşırıyorum.
Gerçi hergün müşteri hesabı açmaktan , sözleşme klasörlemekten, müşterilerin EFT, havale talimatlarını yapmaktan , akşam banka ekstrelerini tutturmaktan gece 10.00’dan önce eve gidemiyorum ama olsun genel müdürün beni keşfetmesine çok az zaman kaldı.
Bu arada ne olsa karşıma SPK mevzuatı çıkıyor almam gereken bir sürü SPK lisansı varmış yeni öğreniyorum.Sınava girmek, almak kolay da şu aracı kurumun kullandığı sistemi değiştimek ne zormuş oysaki ilkokul öğrencisinin bile kullanacağı bir sistem görünümde .Müşteri bilgilerini tanımlıyorsun, müşteri emrini giriyorsun , müşteri portföyü oluşuyor.Şöyle bir iki alan ekleyelim diye öneride bulundum aman sistem geliştirme departmanı ayağa kalktı. Meğer basit görünen bu sistem ne kadar maliyetliymişİlginçDemek geri planı çok karmaşıkmış.
Hala müdürümle görüşemedim.Müşteri yemeklerinden, şirket performans toplantılarına varıncaya kadar hep meşgul hep meşgulDiğer hisse senedi yöneticileri ise hep tweeterda onu bunu takip ediyor.Anlamıyorum piyasayı tweeterdan mı öğreniyorlar nedir?
Oysa gelsinler piyasaları takip etmek neymiş benden öğrensinler FEDin, TCMB’in dakika dakika tüm açıklamalarını takip ediyorum

3 ay sonra
Sevgili günlük,

Hesap açım , ekstre gönderim, para hareketleri gibi operasyonel işleri gözüm kapalı yapıyorum ama fon yöneticisi olmam biraz zaman alacak galibaMüdürümle konuştum benden çok memnun olduklarını hatta benim gibi bir müşteri ilişkileri yöneticisinin orası için gerekli olduğunu söyledi.Galiba beni önce müşteri ilişkileri uzmanı sonra da yöneticisi yapacak.Bunun aracı kurumun bel kemiği olduğunu, günsonunda işlem defterleri gibi önemli işlerin de benim sorumluluğumda olacağını söyledi. Çok yoğun olduğum için yüksek lisansımı dondurmamı da tavsiye etti.Bu arada iyi bir portföy yöneticisi olmanın sırrını hala vermedi.Ekonomi yazarlarını takip etmemin doğru yol olduğunu laf arasında sokuşturdu.Acaba beni başından mı savdı emin olamadım.

Her gün yaptığım tahminlerden birinde usd’nin çıktığı için borsanın düşeceğinden bahsettiğim müşteriler borsanın çıktığını görünce bana köpürdüler. Bundan sonra tahminlerimi içimde tutmaya karar verdim.Bu müşterileri de memnun etmek ne zormuş.

Hergün yeni birşey öğreniyorum. Yılbaşı için çok işlem yapan müşterilere hediye gönderecekmişiz. Bilmem ne marka takım elbiseler, bilmem ne marka çantalar hazırlanıyor.

Bize de şirket yeni yıl hediyesi olarak kol saati armağan etti. Bazı çalışanlar beğenmese de ben yine de mutluyum. İşyerindeki ilk hediyem. Çok çalışıyorum eminim genel müdür bu çalışmamın farkına varacak ve maaşım gelecek sene asgari ücretin iki katı olacak eminim.Çok umutluyum.

6 ay sonra
Sevgili günlük,

Bugün terfim geldi.Artık müşteri ilişkileri uzmanı oldum.Şirketteki herkes çok hızlı bir yükseliş olduğunu söyledi.Her ne kadar elemanım vs olmasa bile işleri tıkır tıkır tek başıma yürütebiliyorum.Bir elemanım olsa gerçekten çok iyi olurdu. En azından bazı akşamlar eve erken gidebilirdim. Annem her gün gece 23.00de eve gidiyor olmamdan çok huzursuz.

Uğraşıp 6 ayda hazırladığım bilgisayar programına borsanın geçmiş datalarını yükledim. Biriktirdiğim para ile başka aracı kurumdan işlem yapmaya karar verdim.Bu benim için ilk profesyonel fon yöneticiliğim olacak.Zaten bu işten çok para kazanırsam genel müdüre gidip anlatacağım.O zaman beni yatırım fonlarının başına getireceğini tahmin ediyorum.Kendi müdürümle paylaşamam o biraz tehlikeli bir bayan.Nereden mi anladım?Bahar hanımın çok işlem yapan müşterisini kendisi takip etmeye başladı.Ya benim programımı da genel müdüre kendi yapmış gibi anlatırsa?
Çok umutluyum biriktirdiğim 3.000 TL benim hayalime ulaşmam için büyük bir fırsat ABD’nin tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı günü bile biliyorum daha ne olsun? Piyasalar benden sorulur.Portföyümün 3 haftada 10.000 TL’ye ulaşacağına adım gibi eminim.

1 sene sonra
Sevgili günlük,

Sana bu satırları gözyaşları içinde yazıyorum. Hedefim olan fon yöneticisi olmayı başaramadım. Müşteri İlişkileri Uzmanı vs dedikleri şeyde bildiğin takas operasyonmuşYani müdürümün süsleyip anlattığı operasyonculukmuş
Bildiğin operasyoncuyum.Bu arada operasyoncuları küçümsediğimi zannetme aksine çok saygı duyuyorum.O kadar çalışıyorlar bir de kıymetleri bilinmiyor.

Yazdığım programın geçmiş datalara uyguladığımda ve ekonomi köşe yazarları yorumlarına göre portföy yaptığımda herşeyi doğru yapmama ragmen biriktirdiğim 3.000 TL’nin 2.500 TL’ye düşmesine engel olamadımO kadar ekonomi bilmeme , piyasaları takip etmeme ragmen annemin arkadaşı Gönül teyze gibi USD’ye yatırım yapsaydım paramı ikiye katlamıştım.

Şirketin yemeğinde karşılaştığım genel müdür farkımda bile değilmiş. Oysa her akşam işten saat 22.00’de çıkan bir personeli tanıyordur diye düşünüyordum.Yanılmışım beni takdir etmek bir yana şirkete yeni başlayıp başlamadığımı sordu.

Müdürümü ise hiç sorma bana ilk günlerde güler yüz gösteren müdürüm, piyasa hareketlenip para kaybedince bütün hıncını benden çıkartmaya başladı. Köle gibi çalışıyorum, hayallerime yaklaşmayı bırak, hayal kuramaz hale geldim.

En acısı sermaye piyasalarının benim gibi bir fon yöneticisine ihtiyacı olmadığını anladım.Daha doğrusu benim gibi portföy yöneticisi olma hayaline sahip bir sürü kişi olduğunu gördüm. 

Galiba tükenmişlik sendromu yaşıyorum. Hayaller fon yöneticisi, hayatlar operasyoncu.
Sermaye piyasalarında kariyer ne zormuş

Ponçik: Davranışsal Finansta yatırımcının aşırı güven duygusu, insanların sahip oldukları bilgiye fazla güven duymalarına, riskleri düşük tahmin etmelerine ve becerilerine abartmalarına neden olmaktadır.Nofsinger, aşırı güven duygusunun kötü yatırım kararlarına, aşırı işlem yapmaya, yüksek risk almaya portföy kayıplarına neden olabileceğini belirtmiştir.

Ekonomi bilgisinin tam olduğu, finans sektöründeki bilgilerin çok iyi takip edildiği durumlarda bile sermaye piyasalarında öngörülemeyen hareketler, farklı dinamikler sözkonusu olabilir. 

Dr.İlknur KIRMIZIGÜL ÜNER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
faruk demir 1 yıl önce

ateş düşecek düşdüğü yeri yakacak yıllar sonra küllerinden doğacaksın