Günümüzün en büyük sorununun insan ilişkilerinde yaşandığı tartışmasız gerçektir.Birbirini dinlemeyen, paylaşmayan, ilişki yürütemeyen toplumlar olduğumuz herkesce kabul görmektedir.Yalnız toplumlar haline geldik.Peki ilişkilerde yaşananları ekonomi kavramları ile açıklamak istersek karşımıza ne çıkacağına birlikte bakalım mı?Buyrun buradan bakın.

(Ekonomiye de ilişkileri ve aşkı kattın ya ne diyeyim bilemedim ağzım dilim kurudu yemin ediyorum.Allah sonumuzu hayır etsin.Bakalım bu işin üstesinden nasıl geleceksin?)

Enflasyon en basit tanımıyla fiyatlar genel düzeyinde ortaya çıkan sürekli artış demektir.Peki fiyatlar neye göre oluşur?Tam rekabet piyasasında fiyat arz ve talebe göre oluşur.Yani bir şeyi almak isteyen(talep eden) ve arz eden(sunan) arasındaki anlaşmaya göre oluşur.

Gelelim ilişkilere; aşk iki ayrı cinsin birbirine karşı duydukları bedensel ve ruhsal güçlü duygu, sevgi ilişkisidir diye tanımlanmaktadır.Aşkın fiyatı ne diye soracak olursanız ona verilen değer olduğu söylenebilir.

Günümüzde sosyal medyada, televizyon programlarında olsun aşk yaşamak isteyen kişi sayısı dikkate alındığında ,  ‘aşk’ın değerinin her gün arttığını çok rahat söyleyebiliriz.

İlk tespitimiz; Günümüzde aşık olmak isteyen kişi sayısının fazlalığı göz önüne alındığında, Aşk’ın insanların gözünde değeri artmış görünmektedir.Günümüzde AŞK enflasyonu yaşanıyor….

 (Hadi bundan yırttın bakalım diğerlerinde ne yapacaksın?)

Gelelim Deflasyon tanımına; en kısa tanımıyla fiyatlar genel düzeyinde sürekli düşüş halidir. Bu durumda paranın satınalma gücü yükselir. 

İlişki analizine gelecek olursak: günümüzde hayatın hızlı akması ve şartlar nedeniyle insanların birbirlerine tahammül gücü gün geçtikçe azalmaktır.Bu da  ilişkilerin ömrünü gittikçe kısaltmaktadır.Yani ilişki ömürlerinde sürekli olarak düşüş yaşanmaktadır. İlişkilerin ömrü deflasyondaki gibi sürekli azalan bir seyir izlediğini söylemiz doğru olacaktır.Bu durumda da uzun süren ilişkilerin değeri daha da fazla artmaktadır.(ilk tespitimizi burada da doğrulamış olduk)

İlk bakışta olumlu bir ekonomik durum gibi görünen deflasyon aslında enflasyondan çok daha önemli bir ekonomik krizin ifadesidir. Japonya oldukça uzun süreli bir deflasyonist dönem yaşamıştır ve bunu aşmanın mücadelesini vermiştir.

İlişkideki deflasyonun olumsuz etkisi ise ilişki süresi azalan kişiler daha fazla yıpranmakta ve bir sonraki ilişkisine daha az şans tanımaktadır.Hatta bir süre sonra ilişki yaşamaktan vazgeçer hale gelebilirler.

İkinci tespitimiz: Günümüzde ilişkilerin ömrü deflasyondaki gibi sürekli azalan bir seyir izlemektedir.Bu durumda da uzun süre süren ilişkilerin değeri daha da fazla artmaktadır. 

Stagflasyon   ise bir ekonomide enflasyon olgusu yaşanırken ekonomi büyümüyorsa o ekonomide stagflasyon (enflasyon içinde durgunluk) hali var demektir.

(Hadi bakalım gel de bu işin içinden çık sevgili ilişki uzmanı,acemi finansçı stagflasyona ne diyeceksin?)

Aşk enflasyonunun yaşandığı , aşkın değerinin her gün arttığı günümüzde varolan ilişkilerin ömrü kısaldığı için, sürdürülen ilişki sayısı artmıyorsa ilişkilerde stagflasyon yaşanıyor demektir.

(Üniversitede ekonomide bu kavramlar aşkla , ilişkilerle anlatılsa yemin ediyorum amfiler dolar taşardı)

Aşk yaşamanın da , aşkı sürdürmenin de zor olduğu şu günlerde herkes buna ilişkin bir analiz yapmaktadır. Her ne kadar Aşk enflasyonu, ilişkilerin süresinde deflasyon yaşansa da tek bir gerçeklik vardır o da kapitalist sistem ekonomileri enflasyona , deflasyona , stagflasyona sürüklerken insana en büyük zararı yalnızlaştırarak vermektedir. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.