Borsa bir haftayı geride bırakırken neler oldu?

Merkez Bankaları kararları ile birlikte bir hayli ehemmiyetli makroekonomik data akışını izlediğimiz bir haftayı geride bırakıyoruz. Fed’den piyasaların beklentisine paralel faizlerin artış ıkararı gelirken, diğer merkez bankalarının siyaset farklığına gitmediğini gördük. FOMC kararı sonrası kazançlarını genişleten Dolar endeksinde haftanın son işlem gününde bir miktar değer kaybı gündeme geldi. Haftanın son işlem gününde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de de Konut Başlangıçları Eylül ayında beri en düşük düzeye geriledi.

Yurtiçi piyasalara baktığımızda, pozitif gelen büyüme ve işsizlik oranı verisi sonrası değer kazanan Türk Lirası hasebiyle Dolar/TL’de haftalık bazda yükselişlerin hudutlu kaldığı görülmekte. Euro/TL’de ise Türk Lirası baskısı hasebiyle 3,92 düzeyinin zorlandığını görüyoruz. Haftayı daha çok satıcılı geçiren BİST100 endeksinde ise bu hafta rekor 100 Bin düzeyine varan yükselişin gerçekleştiğini belirtmekte yarar var.


USD/TRY

Hafta genelinde, FED ve TCMB Haziran ayı toplantıları yakından izledi. FED faizlerdeki oranında 25 baz puan artışa gitti. Faiz kararı sonrasında FED Başkanı J.Yellen’ın izahları ile beraber dolar lehine fiyatlamaların yaşandığı görüldü. TCMB faizdeki oranlarında farklığa gitmedi. Kurun, hafta içerisinde 3,5400 düzeyleri civarını test ettiğini ancak bu bölgede kalıcılık sağlayamadığını gördük. Teknik olarak baktığımızda, kurun 21 günlük hareketli vasatisi olan 3,5355 düzeyinin altında kalıcılık sağlaması vaziyetinde geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamı vaziyetinde 3,5000, 3,4850 ve 3,4740 destek düzeyleri izleyebilir. Yükselişlerin yaşanması vaziyetinde 3,5430, 3,5550 ve 3,5780 direnç düzeyleri izlenebilir.

EUR/TRY

TCMB Haziran ayı toplantısı sonrasında faiz oranlarında farklığa gitmedi. Hafta içerisinde, yurtiçinde izah eden verilerin tesiri ve TCMB faiz kararı sonrasında TL’de hudutlu değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Euro Bölgesi’nde izah eden verilerin birçoğu beklentileri karşılarken Euro’da değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Teknik olarak baktığımızda, paritenin 88 günlük üssel hareketli vasatisi olan 3,9090 düzeyi üzerinde kalıcılık sağlaması vaziyetinde yukarıya istikametli hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 3,9430, 3,9550 ve 3,9700 direnç düzeyleri izleyebilir. Düşüşlerin yaşanması vaziyetinde 3,9000, 3,8840 ve 3,8760 destek düzeyleri izlenebilir.


EUR/USD

Hafta içerisinde, Euro Bölgesi’nde izah eden verilerin birçoğu beklentileri karşılarken Euro lehine fiyatlamaların yaşandığı görüldü. FED’in Haziran ayı toplantısı sonrasında faiz oranında 25 baz puan artışa gitti. Faiz kararı sonrasında FED Başkanı Janet Yellen’ın yaptığı izahlar ile birlikte dolar kanadında değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Teknik olarak bakıldığında, paritenin psikolojik düzeyi olan 1,1210 düzeyi altında kalıcılık sağlaması vaziyetinde aşağı istikametli hareketlerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamı vaziyetinde 1,1100, 1,1070 ve 1,1020 destek düzeyleri izleyebilir. Yükselişlerin yaşanması vaziyetinde 1,1210, 1,1285 ve 1,1350 direnç düzeyleri izlenebilir.

Ons Altın

Merkez Bankası toplantılarında genel hatlarıyla piyasaları şaşırtacak rastgele bir kararın alınmaması global rizikoları aşağı istikametli tetikleyerek Ons Altın’dan çıkışların yaşanmasına kapı araladı. Ayrı olarak Dolar’da ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 10 senelik tahvil faizlerinde olan primlenmenin Ons Altın ücretlerindeki aşağı istikametli eğilimi arttırdığı görülüyor. 1254 düzeyini esneten Ons Altın’ın bu düzeyden destek alarak toparlanma ihtiyacı içerisine girdiğini görüyoruz. 1260 direnci ilk etapta ön tasarıya çıkarken, aşağıda ise bir alt destek vererek 1250 düzeyi izlemeye devam ediliyor.


GPB/USD

Hafta içerisinde, FED’in 25 baz puan faiz artırımına gitmesi ve FED Başkanı Janet Yellen’ın izahları sonrasında doların küresel piyasalarda değer kazandığı görüldü. İngiltere Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı sonrasında politika faiz oranı sabit bırakırken karar sonrası Sterlin lehine fiyatlamaların yaşandığını gördük. Teknik olarak baktığımızda, paritenin 14 haftalık üssel hareketli vasatisi olan 1,2740 düzeyinin üzerinde kalıcılık sağlaması vaziyetinde yukarı istikametli hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1,2840, 1,2920 ve 1,2970 direnç düzeyleri izleyebilir. Düşüşlerin yaşanması vaziyetinde, 1,2700, 1,2620 ve 1,2560 destek düzeyleri izlenebilir.


USD/JPY

Hafta içerisinde FED’in ve BOJ’un Haziran ayı toplantıları yakından izledi. FED, faiz oranında piyasa beklentisine paralel 25 baz puan artışa gitti. BOJ ise para politikasında farklık yapmadı. Hafta genelinde, dolar kanadında yaşanan hareketliliğin parite fiyatlamalarında ön tasarıya çıktığı görüldü. Teknik olarak baktığımızda, paritenin 200 haftalık hareketli vasatisi olan 110,80 düzeyinin üzerinde kalıcılık sağlaması vaziyetinde yukarı istikametli hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 111,90, 112,50 ve 113,20 direnç düzeyleri izleyebilir. Olası, düşüşlerin yaşanması vaziyetinde 110,44, 109,20 ve 108,50 destek düzeyleri izlenebilir.


Ham Petrol

Haftalık bazda baktığımızda, negatif gelen stok verileri sonrası değer kaybeden Ham Petrol’de 44,25 düzeyine varan düşüş meydana geldi. Bilhassa imalat kanadında olan artışın Ham Petrol ücretlerini aşağıya taşıdığı görülmekte. Haftanın son işlem gününde toparlanma gayreti içerisine giren Ham Petrol’ün 44,50 düzeyinden güç alarak yükseliş isteği duyduğu görülüyor. Bu yükselişlerin kalıcı olması açısından endekste 45,00 düzeyi üzerinde kapanışlara ihtiyaç var. 45,00 düzeyi üzerinde yapılacak her kapanış Ham Petrol’de aşağı istikametli trendin bozulmasına sebep olabilir.


SP500

FOMC toplantısı sonrasında satış baskısı altında kalan S&P500 endeksinde haftanın son işlem gününde negatif gelen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ verileri ile geri çekilme hareketi oldu. Bilhassa 2430 düzeyi üzerindeki görünümün savunuyor olması endekste düşüşlerin hudutlu kalmasına sebep olabilir. Önümüzdeki hafta sakin veri akışının bulunması endekste hudutlu ücret hareketliliği yaratabilir. Bilhassa yükselişlerde 2440 direnç düzeyi izleyecekken, bir üst direnç düzeyi olarak 2445 düzeyi aktüelliğini savunuyor.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.