Kripto Para, yüksek donanımlı bilgisayarlar tarafından özel bir yazılım ve kodlama ile üretilen dijital para birimidir. Bu üretim, Kripto Para Madenciliği (Cryptocurrency Blockchain) ile gerçekleştirilir. Bitcoin, en bilindik kripto para birimi olarak karşımıza çıkar ve herhangi bir merkez bankası, resmi otorite ile ilişiği olmayan, her ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü taraf hizmetine ve aracı kuruma gerek kalmadan transferi yapılabilen dijital para birimidir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak(mining) Bitcoin elde etmek, çeşitli hesaplamalar ile bitcoin üretme, sistem ağını kurma, güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemleri ile mümkündür. Sistem tek bir merkezden kontrol edilmez. 
Bitcoin madenciliği, dünyanın her tarafından yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla sisteme dahil olması sebebi ile zorlaşmaktadır. Sistem, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlamakta ve böylece her yıl dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalma göstermektedir. 

Bitcoin’in piyasasındaki arz ve talep koşulları ile değer kazanmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin mevcuttur ve yeni Bitcoin üretmek önceden belirlenmiş bir algoritma doğrultusunda limitli şekilde gerçekleşebildiğinden arza göre talep hızı artınca, Bitcoin değer kazanır.
Bitcoin kullanabilmek için bir e-cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bu sanal cüzdanınızı çeşitli aplikasyon ve web siteleri aracılığı ile oluşturabilmekteyiz. Oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize gerek yoktur ve sınırsız sayıda cüzdan oluşturabilirsiniz. Satın aldığınız ya da ürettiğiniz Bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alışveriş yapabilirsiniz. Bitcoin anonim olduğu için hiç kimse ya da hiçbir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz. Dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve restoranlar bulunuyor ve bazı ülkeler bitcoini mevzuatları ile düzenleme kapsamına alıyor. Nitekim bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde tatil günleri veya gece-gündüz sınırlaması olmadan yerine ulaşır ve en hızlı transfer aracıdır. Ancak bununla birlikte bitcoin transferinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabileceğinden yasa dışı para transferlerine olanak sağlayabilmektedir. Üstelik sistemsel sorunlar, hesabınızın hacklenmesi ve çeşitli yöntemler ile sistemde kaybettiğiniz bitcoinleri ve cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir yol yoktur.

Gelelim ülkemiz mevzuatına… Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) kapsamında mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyle elektronik para olarak değerlendirilmemektedir. 25 Kasım 2013'te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bir kamuoyu duyurusu yaparak  dijital para Bitcoin'in, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” kapsamında olmadığını ve elektronik para olarak değerlendirilmediği için gözetim ve denetiminin mümkün olmadığını belirtmiştir.

Üstelik yakın zamanlarda Zerocoin’de bulunan bir açık ve yaşanan saldırı, sektörde kripto para birimlerinin güvenilirliğini sorgulatmıştır. Değerlerinde hızlı yükselişler nedeniyle pek çok bireysel yatırımcının ilgisini çeken dijital para ve çeşitli yeni teknolojiler aynı zamanda hızlı kayıpların da yaşanabildiği riskli bir pazar oluşturuyor. Dijital para her ne kadar yapısı itibarıyle herhangi bir merkez bankası, resmi otorite ile ilişiği olmaksızın, herhangi bir aracılık hizmetine gerek kalmadan transferi yapılabilse de, yasal düzenleyici kurum ve organizasyonların tüketici ve yatırımcıları koruma rolünün ne kadar önemli olduğu, yaşanma ihtimali bulunan kayıplarda hiçbir başvuru merci ve taraf bulunamadığında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bitcoin ve alt coinler için yatırım veya tüketim alışkanlıklarınızı oluştururken tüm risklerin değerlendirilmesini faydalı bulmaktayız. 

Av. Ece ILDIR- Av. Erkan TERCAN 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.