Ziraat Yatırımın Yapı Kredi Bankası Hk. Önerisi

Yapı Kredi Bankası'nın net dönem karı, 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %29,7 oranında azalarak 570mn TL'ye gerilemiş ve beklentimiz olan 594mn TL'nin hafif altında, piyasa beklentisi olan 559mn TL'nin ise biraz üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.
 

Dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka'nın 2016 dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,6 oranında artarak 2.933mn TL'ye yükselmiştir.
 
Yapı Kredi Bankası'nın karının bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre düşük kalmasında TÜFE endeksli tahvil getirilerinde azalma (75mn TL düşüş) ve yüksek kredi artışına bağlı olarak genel karşılık giderlerindeki (134mn TL artış) artış etkili olmuştur. Banka'nın net faiz gelirleri son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %4,3 oranında düşerek 1.976mn TL olmuştur. Diğer yandan, ücret ve komisyon gelirlerinin %3,7 oranında artış kaydederek 695mn TL'ye çıkması karı desteklemiştir.
 
Banka'nın net faiz marjı çeyreksel bazda, kredi mevduat faiz makasındaki stabil görüntüye rağmen TÜFE endeksli tahvillerin olumsuz etkisiyle 34baz puan düşerek %3,53'e gerilemiştir. Banka'nın özsermaye ve aktif karlılığı ise, çeyreksel bazda sırasıyla %8,9 ve %0,9 olarak gerçekleşmiştir.
 
Banka'nın sermaye yeterlilik rasyosu, kur ve faizlerdeki artışın olumsuz etkisiyle çeyreksel bazda 78baz puan azalarak %14,21'e gerilemiştir. Banka, derecelendirme kuruluşu Fitch'in notu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinin sermaye yeterliliğe yaklaşık 100 baz puanlık bir negatif bir etkisinin olacağını açıklamıştır. Banka bu düşüşün etkisini azaltıcı sermaye benzeri kredi dahil çeşitli aksiyonlar alabileceğini belirtmiştir. Banka ayrıca genel karşılıklarla ilgili BDDK tarafından yapılan son düzenlemelere istinaden 1,5 milyar TL'lik karşılık iptali yapabilme potansiyelleri olduğunu ifade etmiştir.
 
Yapı Kredi Bankası'nın hedef hisse fiyatını, 2016 yılı gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak 4,15TL'den 4,70TL'ye yükseltiyoruz. Yapı Kredi Bankası hisseleri güncellediğimiz hedef hisse fiyatına göre %18,7 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Yapı Kredi Bankası için daha önceki "TUT" olan önerimizi "EKLE" olarak değiştiriyoruz. 
 

ZİRAAT YATIRIM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol