Trump'a Kriz Uyarısı

Trump'a Kriz Uyarısı

ABD Eski Maliye Bakanı Lawrence Summers’a göre, Trump’ın deregülasyon vaatleri, özellikle finans gibi bazı sektörler için oldukça riskli. Pazar günü Fox News’te katıldığı bir canlı yayında konuşan Summers, “Piyasa bozucu şekilde borçlanma dönemine kim dönmek ister?” dedi.

Trump’ın kendisinin Wall Street’i düzenlemeye ilişkin verdiği karışık sinyallere karşın Trump’ın geçiş dönemi ekibi üyeleri, 2008 küresel krizine cevap niteliğinde kanunlaştırılan 2010 tarihli Dodd-Frank yasasına karşı durumdalar.

Bankacılık sistemindeki kısıtlamaları artıran Dodd-Frank’i kampanya dönemi boyunca eleştiren Trump, 1999 yılında ayrı operasyonlar haline getirilen banka borçlanması ile menkul kıymet yüklenimlerinin yeniden eski haline getirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Barack Obama döneminde baş ekonomi danışmanı, Bill Clinton döneminde ise Maliye Bakanı olan Summers, Trump’ın ekonomideki korumacı yaklaşımını da eleştirdi. Summers ayrıca korumacı yaklaşımın Meksika pesosuna dip yaptırarak Meksikalı üreticileri ABDli rakipleri karşısında avantajlı konuma taşıyacağını savundu.

Meksika’da üretim yapmanın Ohio’da üretim yapmaktan yüzde 20 daha ucuz olduğunun da altını çizen Summers, öte yandan kurumlar vergisini azaltmayı da hedefleyen Trump’ın bu kez eşitsizliği körükleyeceğini iddia etti.

Anahtar Kelimeler:
trump a kriz uyarısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol