Yurt dışında kariyer için en iyi imkanları Avrupa sunuyor

HSBC Grubu'nun gerçekleştirdiği 'Expat Explorer' anketine göre; yurt dışında başarılı bir kariyeri için en iyi olanakları Avrupa sunuyor. İsviçre, Almanya ve İsveç yabancı çalışanlar için çalışma koşulları bakımından ilk üç sırada yer alırken, Norveç, Avusturya ve Birleşik Krallık ilk 10 ülke arasında bulunuyor.

HSBC Grubu'nun 100'ü aşkın ülkeden 26 binin üzerinde yabancı çalışanın görüşünü alarak gerçekleştirdiği 'Expat Explorer' anketi; iş-özel hayat dengesi, çalışma kültürü, iş güvenliği, yeni vasıflar edinme ve kariyerde ilerleme gibi konularda en iyi olanakları sunan ülkeleri ortaya koyuyor.

Anketin sonuçları; Avrupa'nın kariyerlerini yurt dışında ilerletmek isteyen yabancı çalışanlar için genel çalışma ortamı bakımından en iyi bölge olduğuna işaret ederken, İsviçre, Almanya, İsveç, Norveç, Avusturya ve Birleşik Krallık başarılı bir yurt dışı kariyeri için en iyi koşulları sunan 10 ülke arasında yer alıyor.

Başarılı bir yurt dışı kariyeri için en iyi 10 ülke

2016 
Sıralaması

2015 
Sıralaması

İsviçre

1

1

Almanya

2

3

İsveç

3

2

Birleşik Arap Emirlikleri

4

6

Norveç

5

-

Singapur

6

5

Avusturya

7

-

Hong Kong

8

8

Birleşik Krallık

9

18

Bahreyn

10

7

Yabancı çalışanlar için en iyi olanaklar İsviçre'de

Anketin sonuçlarına göre İsviçre, yabancı çalışanlara sunduğu gelir, iş-özel hayat dengesi ve çalışma kültürü bakımından 2015'in ardından 2016'da da birinci sırada yer aldı. İsviçre'deki yabancı bir çalışanın yıllık ortama geliri 188 bin dolar ile 97 bin dolar olan küresel ortalamanın yaklaşık iki katı seviyesinde. Bununla birlikte İsviçre'deki yabancı çalışanların %69'u ülkeye taşınmalarının ardından iş-özel hayat dengelerinde iyileşme olduğunu belirtirken, %61'i ise çalışma kültürünün kendi memleketlerine kıyasla daha iyi olduğunu ifade ediyor.
Küresel çapta gerçekleştirilen anketin sonuçları; Avrupa'nın (İsviçre hariç) yabancı çalışanlar için sunduğu gelir ve diğer yan hakların anket ortalamasının altında olduğunu gösterse de sunulan çalışma ortamı bölgeyi en çok tercih edilenlerden bir haline getiriyor.

Orta Doğu ve Asya ülkeleri sağladıkları farklı imkânlarla öne çıkıyor

Avrupa ülkeleri iyi çalışma ortamı sağlama açısından üst sıralarda yer alırken, farklı bölgelerde her bir yabancı çalışanın kariyer beklentisini karşılayacak ülkeler de bulunuyor. Anket sonuçlarına göre; Orta Doğu'daki yabancı çalışanların %91'ine iş sözleşmesi dâhilinde en az bir yan hak sağlanırken, küresel ortalama %67 seviyesinde. Birleşik Krallık'taki yabancı çalışanların %56'sı çalıştığı kurumların oturma izinlerini aldığını belirtirken, %75'i ise sağlık hizmeti ayrıcalıkları sağladığını dile getiriyor. Öte yandan Bahreyn'deki yabancı çalışanların %65'i memleketlerine yaptıkları ziyaretler için yıllık ek ödeme aldıklarını ifade ediyor.
Kariyer gelişimi konusunda ise Hong Kong ve Singapur'un öne çıktığı görülüyor. Bu ülkelerdeki yabancı çalışanların çoğunluğu (Hong Kong'ta %68 ve Singapur'da %62) kariyerlerinde ilerlemeyi hedefleyenler için Hong Kong ve Singapur'un iyi bir yer olduğunu belirtiyor. Buna karşın Singapur'daki yabancı çalışanların %30'u, Hong Kong'takilerin ise %50'si bu ülkelere yerleşmelerinden bu yana iş-özel hayat dengelerinde bozulma olduğunu ifade ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.