16 Ocak Pazartesi Tacirler Yatırım Global Piyasalar Sabah Bülteni

Haber Başlıkları
• Bugün ABD’de piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı olacaktır. 
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini 16 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere toplam 11 milyar liraya düşürdü. TCMB tarafından yapılan duyuruya göre, gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarı sınırlandırılabilecek. 
 • Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in ekonomisinin 2017'de global politikadaki değişiklikler ve ekonomik kurallara getirilen zorlukların beklentilere ilişkin daha fazla belirsizlik yaratmasıyla birlikte daha fazla baskıyla karşı karşıya kalacağını bildirdi. Li, olumsuzluklara rağmen ekonominin sorunsuz ilerlediğini, kaliteli ve verimli büyümesini devam ettireceğini de kaydetti. 
 • Açılış öncesi vadeli işlemlere göre DAX'ın 23 puan aşağıda, FTSE'nin ise 20 puan yukarıda bulunduğu görülüyor. 
 • Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, dün yaptığı açıklamada, yerel ekonominin ılımlı bir genişleme sağladığını ve enflasyonun yakın gelecekte sıfırın altına veya sıfır civarına düştükten sonra %2 hedefine yükseleceğini belirtti. Ancak Kuroda, enflasyonun, BoJ hedefi olan %2 seviyesine ne zaman ulaşmasını beklediğine dair bir açıklamada bulunmadı. BOJ daha önce, Japonya'nın Nisan 2018'den Mart 2019'a kadar olan '2018 mali 2018 yılı' içinde % 2 hedefine ulaşabileceğini açıklamıştı. 
 • Sunday Times'ta çıkan bir haberde, İngiltere Başbakanı May'in, göçün durdurulması ve diğer ülkelerle ticaret anlaşması imzalayabilme karşılığında AB ile gümrüksüz ticaretten çekilmeye hazırlandığının belirtilmesinin ardından pound dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybetti.  
 • Altın ve yen gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklarda yükseliş sürüyor. Altın fiyatlarındaki yükselişte, dolar endeksindeki görece zayıf seyrin sürmesi ve ETF alımlarının etkili oluğunu görüyoruz. 
 • Fon yöneticisi ve Allianz SE'nin baş ekonomi danışmanı Mohammed El-Erian, kısa vadeli fiyat dalgalanmaları ile başa çıkmakta istekli yatırımcıların, dünyanın en büyük ekonomileri dışındaki para birimlerindeki sıçramalara oynayarak iyi bir iş yapabileceklerini söyledi. 
  • Petrol , Kasım ayından bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra, ABD'de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısındaki artışın yavaşlaması ile birlikte düşüşünü durdurdu. 


Makroekonomik Gelişmeler
TRY: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Cuma günü yaptığı bir açıklamayla bankaların Bankalararası Para Piyasasında borç alabilme limitlerini yeniden düşürerek limiti 22 milyar TL’den 11 milyar TL’ye indirdi. Hatırlayacağımız üzere TCMB, geçtiğimiz hafta Salı günü, bankaların borç alabilme limitlerini 22 milyar TL’ye düşürdüğünü açıklamıştı. Son 1 ayda ortalama bankalararası borçlanma 23,4 milyar TL olarak gerçekleşmiş durumda. Dolayısı ile borçlanma limitinin 11 milyar TL’ye inmesi, TL likiditesinin azaltılmasında yardımcı olabilir. TCMB ayrıca, gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında yapılan fonlama tutarının da sınırlandırılabileceğini ifade etti. TCMB’nin bankaları 3 kanaldan fonladığını hatırlayacak olursak (Haftalık repo faizi (%8), Gecelik borç verme faizi (%8,5) ve BIST bankalararası gecelik repo faizi  (%8,5)); BİST repo pazarından yapılan fonlamanın sınırlandırılması ve Bankalararası Para Piyasasındaki borçlanma limitlerinin daha da aşağı çekilmesi, bankaların %10 olan Geç Likidite Penceresi ’ne ihtiyaç duyabileceklerini ortaya koyuyor. Bu da, AOFM’nin daha da yukarı gidebileceğini ifade ediyor. Hatırlayacağımız üzere TCMB, geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri haftalık repo ihalesi açmayarak TL’nin dolar karşısında sert bir şekilde değerlenmesini sağlamıştı. Merkez’in repo ihalesi açmaması ile birlikte AOFM %8,30’dan %8,39’a yükseldi. Bugün itibariyle, geçtiğimiz hafta içerisinde atılan bu sıkılaştırma adımlarının yanında TCMB’nin gün içerisinde repo ihalesi açıp açmayacağına bakıyor olacağız. 

Parite & Emtia Analizler
USDTRY: TCMB’den gelen bir dizi sıkılaştırıcı önlem paketi, TL’yi dolar karşısında güçlendirmiş durumda. Geçtiğimiz hafta Salı günü bankaların Bankalararası Para Piyasasında borç alabilme limitlerini 22 milyar TL’ye düşüren TCMB, Cuma günü yaptığı açıklamayla bu limiti tekrar düşürerek 11 milyar TL’ye çekti. Bunun yanı sıra TCMB, gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında yapılan fonlama tutarının da sınırlandırılabileceğini ifade ederek, bankaların %10 seviyesine bulunan geç likidite penceresinden borçlanma durumuna kalabileceklerinin de altını çizdi. Bundan sonra gözler, 24 Ocak’ta gerçekleşecek olan PPK toplantısında olacak. TCMB’nin kurdaki yükseliş hareketini dindirecek yüklü bir faiz artırımı yapmaması durumunda, geçtiğimiz haftadan bu yana gelen geçici nitelikteki sıkılaştırıcı önlemlerin kurun ateşini dindirmekte yetersiz kalacağını ve kurdaki mevcut geri çekilmenin etkisini yitirerek TL üzerinde yeniden satış baskıları oluşabileceğini düşünmekteyiz. TCMB’nin bu hafta içerisinde günlük repo ihalesi açmamaya devam etmesi, 24 Ocak’taki toplantıya kadar kurdaki sakin ve satıcılı seyrin sürmesini sağlayabilir. USDTRY paritesindeki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatlerinde 3,7425 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde 3,7077 seviyesi destek, 3,7470 seviyesi ise direnç konumunda bulunuyor. 3,7077 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde bir sonraki destek seviyemiz 3,6489, 3,7470 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki direnç seviyemiz 3,7784 olarak karşımıza çıkıyor. Kurdaki kısa vadeli geri çekilme eğilimin korunduğunu görüyoruz. 

EURUSD: Geçtiğimiz hafta, düşüş kanalını kırması ve flama formasyonunun çalışması ile birlikte öngördüğümüz yükseliş hareketini gerçekleştiren EURUSD paritesi, yeni haftanın ilk işlem gününde 1,06 üzerindeki seyrini sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde 80 saatlik hareketli ortalamasına denk gelen 1,0606 desteği üzerinde tutunmaya çalışan EURUSD paritesinde, bu seviye üzerinde kalıcı olunması durumunda gün içi alım fırsatları oluşabilir. Dolayısı ile yatırımcılarımıza, EURUSD paritesinin 1,06 üzerindeki seyrini yakından izlemelerini ve bu seviye üzerinde tutunulması durumunda oluşabilecek gün içi alım fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. EURUSD grafiğine baktığımızda paritenin 1,0616 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1,01606 – 1,0644 seviyeleri arasında hareket etmekte olduğunu görüyoruz. 1,0644 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1,0679, 1,0606 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1,0576.

XAUUSD: Kısa vadeli yükseliş kanalı içerisindeki seyrine devam etmekte olan altın fiyatlarının, bu sabah saatleri itibariyle yeniden 1200 seviyesi üzerine çıkmış olduğunu görüyoruz. Altın fiyatlarındaki mevcut yükselişte, dolar endeksindeki görece zayıf seyrin sürmesi ve ETF alımlarının etkili oluğunu görüyoruz. Ayrıca, İngiltere Başbakanı May’in açıklamalarının ardından Brexit’e ilişkin endişelerin artması da, güvenli liman talebi üzerinden altın fiyatlarındaki yükselişe katkıda bulunmuş durumda. Bugün ABD’de piyasaların kapalı olması nedeniyle altın fiyatlarında görece sakin bir seyrin etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Altın fiyatlarındaki gün içerisinde 1200 – 1207 seviyelerin arasında yatay bir seyir izlendiğini görebiliriz. Grafiğe baktığımızda ise altının bu sabah saatlerinde 1203,85 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1200 – 1207,02 seviyeleri arasında hareket ettiğini görmekteyiz. 1207,02 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1213, 1200 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1195.

GBPUSD: Geçtiğimiz haftaki bültenlerimizde, GBPUSD paritesindeki düşüş eğiliminin sürmesini beklediğimizi belirtmiş, yatırımcılarımıza olası yükselişlerde oluşabilecek satış fırsatlarını değerlendirmelerini önermiştik. Sunday Times'ta çıkan bir haberde, İngiltere Başbakanı May'in, göçün durdurulması ve diğer ülkelerle ticaret anlaşması imzalayabilme karşılığında Avrupa Birliği ortak pazarından (gümrüksüz ticaretten) çıkmaya hazırlandığının belirtilmesinin ardından pound dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybetti ve GBPUSD paritesi yeni haftaya aşağı yönlü bir gaple açıldı. Theresa May, bu hafta Salı günü bir konuşma gerçekleştirecek. May’in yapacağı konuşma, güvenli liman talebi ve sterlindeki gidişat açısından oldukça önemli olacak. Bu sabah saatlerinde 1,2032 seviyesinden işlem görmekte olan GBPUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlerde düşüş hareketini yavaşlatacak bir destek seviyemiz bulunmamakta. Yukarı yönlü hareketlerde ise kısa vadede 1,2107 ve 1,23067 dirençlerini takip edebiliriz. GBPUSD paritesindeki düşüş eğiliminin orta – uzun vadede devam etmesini ve yükselişlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalmasını bekliyoruz.

EKİN AKBAŞ
TACİRLER YATIRIM ARAŞTIRMA YÖNETMENİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.