Haftalık Bülten 28.11.16- 02.12.2016

Bu kararın açıklanması öncesinde TCMB’nin faiz artırım kararı gelmiş ve üst bant ile politika faizinde artırım yapılmıştı. Faiz artırımının Avrupa Parlamentosu’nun kararına denk gelmesi akabinde bu kararın kurda gevşeme yönünde bir hareket oluşturamadığı görülüyor. Fakat Merkez Bankası’nın faiz artırım adımını atması önemli. Önümüzdeki dönemde bu yola tekrar başvurabileceğinin habercisi niteliğinde denilebilir ki buna ihtiyaç da olacak. Faiz artırımı yanında zorunlu karşılıklarda yapılan indirim de döviz likiditesi adına olumlu bir adım olsa da bunun etkisi kur üzerinde şimdilik etkili olamadı.

Avrupa Parlamentosu kararı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen sınırlarımızı açarız açıklaması ise önümüzdeki hafta bu konuya ilişkin gerginliği sürebileceğine işaret ediyor. Yeni haftada Avrupa ülkelerinin yetkililerinden gelecek mesajlar kur üzerinde hareketlilik yaratmaya devam edecektir. Avrupa Birliği ile müzakerelerin dondurulmasına yönelik gelişmeler haricinde Suriye, Irak tarafında süren askeri operasyonların derinleşmesi, bölgeden gelen şehit haberleri ve ülke bütününde terör saldırıları endişeleri ile başkanlık sistemi, yeni anayasa, referandum tartışmaları  gibi çok yönlü yurt içi risk ortamı kurun yükselişlerindeki önemli etkenler arasında. Bu gelişmelerin yansıması olan CDS risk primimizin 300 seviyesi yakınlarına yükselerek darbe girişimi sonrası seviyelerin üzerinde seyretmeye devam ettiği görülüyor. Risk primindeki bu yükselişte son zamanlarda yaşadığımız iç gelişmelerin etkisi büyük. Bunun yanında 14 Aralık toplantısı öncesi FED faiz artırım beklentilerinin %100’e kadar tırmanması ve esas olarak 2017 faiz artırım beklentilerinin daha fazla fiyatlanmaya başlaması Dolar endeksinin tarihi zirve seviyelerine ulaşmasını sağlamış durumda. Trump’ın 20 Ocak’ta göreve başlaması sonrasındaki süreçte vaad ettiği mali politikaların ekonomik büyümeye ve dolayısıyla enflasyona yaratacağı yukarı yönlü ivme ile ABD tahvil faizleri %2.3 seviyesi üzerine tırmanırken, enflasyon beklentilerinin de hızlı bir şekilde yükselişe geçmesine neden oldu. Tüm bu yurtiçi ve yurtdışı gelişmeler DolarTL’yi  gelişmekte olan ülke kurları arasında en olumsuz ayrışan döviz kuru olarak ön plana çıkarmış durumda. Geçen Cuma günü itibariyle aylık değişimde gelişmekte olan ülke kurları arasında ilk sırada yer aldık.

Yeni haftada siyasi gelişmeler yine gündemin odak noktası olmaya devam edecek görünüyor. AB ile restleşmeye yönelik yeni mesajların gelmesi durumu yabancı yatırımcıların bakış açısından risklerde artış olarak algılanmaya devam ederek kura yükselişlerin devamı olarak yansıyabilir. Fakat her halükarda Avrupa Birliği’nin mevcut ticari bağlarımız ve NATO üyeliğimiz ve coğrafi konumumuz nedeniyle bağları tam anlamıyla kopartmak isteyebileceğini sanmıyoruz.

Yeni haftada Dolar’ın daha fazla güç kazanıp kazanmamasına özellikle ABD tarafından gelecek önemli veriler etki edecek. Bu veriler arasında tarım dışı istihdam raporu FED faiz kararı öncesi ön plana çıkıyor. Bu veri artık FED’in Aralık’taki faiz kararı için çok önemli olmayacak fakat özellikle ücretlerin gidişatı gelecek dönemki enflasyon görünümü ve buna bağlı olarak faiz artırım beklentileri açısından Dolar endeksi hareketlerinin hızlanmasına neden olabilir. Beklentilerin üzerinde gelecek veriler DolarTL’nin yükselişlerine devam etmesine neden olacaktır. Bu hafta tarım dışı istihdam dışında 3.çeyrek büyüme, çekirdek PCE, ISM PMI gibi önemli veriler de Dolar’ın hareketi açısından oldukça önemli. Beklenti üzerinde gelecek tüm bu veriler, yurtiçi gelişmeler de hesaba katıldığında kurda 3.50 ve üzeri seviyelerinin görülmesine neden olabilir. Bu noktada son faiz artırım adımı ardından kendisine hareket alanı açan TCMB’nin yeni önlemleri devreye sokabileceğini de düşünüyoruz.

DolarTL’nin yüksek ivmeli hareketine karşılık daha sakin hareketlerde bulunan BİST100 endeksinde yeni haftada haftalık grafikte izlediğimiz Fibo. 50 seviyesine denk gelen 73.500 altına düşüşlerin kalıcı olması durumunda yükselen trend desteği konumundaki 72.000 önemli bir seviye olarak karşımıza çıkacak. Mayıs 2012’den bu yana devam eden yükselen trendin desteği olan bu seviye altına yeni haftada geçiş sağlanabilirse bir sonraki hedef 69.000 seviyesi olacak.

Altın’da geçen hafta başında görmeyi beklediğimiz 1170 desteği haftanın son işlem günü test edildi. 1200’ün kırılmasının ardından yoğunlaşan satışlarda Dolar endeksinin son 13 yılın zirve seviyelerine ulaşması etkili. Bunu ndışında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi Altın’da baskının sürmesine neden oluyor. Bu hafta tarım dışı istihdam raporu ve diğer ABD verilerinin olumlu gelmesi durumunda 1170 altında gerçekleşecek kapanışlarda 1140-1100 bandına doğru düşüşlerin devamı gelebilir. 1210-1230 dirençleri geçilemediği sürece Altın’da satış baskısının sürmesini bekliyoruz.

VENBEY YATIRIM

Anahtar Kelimeler:
BorsaDolarAvrupaEkonomiEuro
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.