Haftanın Özeti (02 – 06 Ocak 2017)

Pozitif Avrupa verileri Euro’da yükselişi destekliyor

Bu hafta açıklanan veriler, Avrupa’da büyüme ve enflasyonun güçlendiğine işaret ediyor. Öncelikle Avrupa’nın lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan başlayalım. Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 oranında artışla piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. 2013 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek değerini alan tüketici enflasyonu, Euro için pozitif. Enflasyondaki artışı teyit eden bir diğer gelişme de ÜFE’de yaşanan yükselişti.

Euro Bölgesi genelinde ÜFE Kasım ayında aylık bazda yüzde 0,3 oranında artışla piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 0,1 oranında artan üretici enflasyonu, 2013 yılı Haziran ayından bu yana ilk kez artış kaydetti. Almanya başta olmak üzere Avrupa’da artan enflasyonist baskı büyük ölçüde petrol fiyatlarında yaşanan yükselişten kaynaklanıyor.

Ancak son açıklanan veriler bu kadarla sınırlı değil. Geride bıraktığımız hafta Avrupa’da açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) rakamları, bölge genelinde 2016 yılı son çeyrek büyümesinin tahminlerin üzerinde çıkabileceğini gösteriyor. Aralık ayında Almanya inşaat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 54.9 puan olurken, perakende sektör endeksi 52 puana yükselerek sektörde daralmanın son bulduğunu gösterdi. Euro Bölgesi bileşik PMI aynı dönemde 54.4 puan ile 5 yılın en yüksek seviyesinde, hizmet sektör endeksi de 53.7 puanla tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Toparlamak gerekirse; Avrupa’nın en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa, Aralık ayında olumlu performans sergiledi ve bölge genelinde ekonomik iyileşmeyi destekledi. Ancak; anayasa referandumu ardından artan belirsizlik, İtalya hizmet sektöründe ivme kaybına yol açtı. Şüphesiz ki, Noel ve yılbaşı dönemi olması sebebiyle mevsimselliğin özellikle hizmet sektörü üzerindeki pozitif etkisi yadsınamaz. Ancak enflasyonda görülen iyileşmenin 2017 yılı ilk aylarında da devam etmesi, Euro’da değer artışını destekleyebilir.

Türkiye’de enflasyon artış hızı ivme kazandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre tüketici enflasyonu Aralık ayında tahminlerin üzerinde arttı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış hızı söz konusu dönemde aylık yüzde 1,64, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8,53 oranında gerçekleşti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise aynı dönemde aylık yüzde 2,98 oranında yükseldi. Yıllık bazda artış hızı ise yüzde 9,94 ile yükseliş trendini korudu.

Yükselişini sürdüren döviz kuru etkisiyle enflasyonda artış piyasa tarafından bekleniyordu. Ancak artış hızının tahmin edilenin oldukça üzerinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Aralık ayında tütün ürünleri ve alkollü içecek fiyatlarına uygulanan zam, enflasyonda yükselişi tetikledi. Aylık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 7,33 ile bu grupta görülürken, onu yüzde 3,29’luk yükselişle gıda ve alkolsüz içecekler grubu takip etti. Söz konusu dönemde mevsimsel etkilerden dolayı yüzde 2,55 oranında gerileyen giyim ve ayakkabı fiyatları ise, enflasyona olumlu katkı yaptı.

OPEC anlaşması ardından yükselen petrol fiyatları, geçtiğimiz ay üretici enflasyonu üzerinde yukarı yönlü baskı yaratmıştı. Aralık ayında ise rafine petrol ürünlerinde yaşanan yüzde 17,58’lik artış, bu etkinin artarak devam ettiğini gösteriyor. Maliyetlerin hızla arttığını gösteren ÜFE, önümüzdeki dönemde ürün fiyatlarında yeni zamların da sinyalini veriyor. Öte yanda, Ocak ayı enflasyonuna yansıyacak olan ulaşım ve sağlık zamları da enflasyondaki artışı destekleyecektir.

Küresel ekonomide artan enflasyonist baskı Türkiye’ye de yansıyor ve yeni yılın ilk aylarında da daha iyi bir tablo ile karşılaşmamız zor görünüyor. Ancak Perşembe günü Türk Lirası’nda görülen hızlı değer kaybının temel sebebi, dış basında yer alan haberler oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Ocak ayı sonunda yapacağı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu indirebileceği söylentisi ile yükselen USD/TRY, 3,64 seviyesini test etti.

Döviz kurundaki artış reel sektörde ödeme sıkıntısına yol açtığı kadar, enflasyonda da yukarı yönlü baskı yaratıyor. Öte yanda, Fitch kararına yönelik beklenti sebebiyle diğer gelişmekte olan ülkelerden ayrıştığımızı söylemek yanlış olmaz. Hafta genelinde açıklanan olumlu ABD verilerine rağmen gerilemeye devam eden Dolar Endeksi, artan siyasi ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle bir süre daha USD/TYRY paritesine yansımayabilir.

İngiltere’de büyüme tahminleri aşabilir

Haftanın bir diğer önemli veri seti de İngiltere’den geldi. Ekonomik performansındaki iyileşmeyle dikkat çeken İngiltere de büyüme rakamlarıyla piyasaya sürpriz yapabilir. Bu durumu destekleyen temel faktör ise Sterlin’de görülen değer kaybı olmayı sürdürüyor. Aralık ayı imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 56.1 puan ile 2 buçuk yılın en yüksek değerini aldı. Sektörde istihdam beşinci ayda da iyileşme gösterirken, talep ve yeni siparişlerdeki güçlü artış endekste yükselişi destekledi.

İngiltere büyümesinin en büyük kalemini oluşturan hizmet sektörü de büyümesini 17 ayın zirvesine taşıdı. Markit Economics tarafından açıklanan verilere göre, hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayında 55.2 puandan 56.2 puana yükseldi. Aralık ayı olması sebebiyle veride mevsimsellik etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öte yanda sektörün istihdam koşullarındaki iyileşme de dikkat çekiyor.

İngiltere ekonomik büyümesinin hizmet sektöründen sonra en büyük kalemini oluşturan inşaat sektörü de genişlemeye devam ediyor. İnşaat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayında 54.2 puan değerini alarak 9 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında gerçekleştirilen Brexit referandumu sebebiyle artan belirsizlik, sektörde dikkat çekici ölçüde yavaşlamaya sebep olmuştu. Ancak o dönemden bu yana yaşanan toparlanma ekonomik büyümeye olumlu katkı yapacaktır.

 XTB Menkul Değerler A.Ş.

Anahtar Kelimeler:
haftanın özeti ocak 2017
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.