Talep enflasyonu nasıl olur?

Talep enflasyonu, enflasyon çeşitleri arasında piyasaya çok fazla etki eden enflasyon türlerinden bir tanesidir. Talep enflasyonunun oluşması için piyasadaki ürünlerin taleplerinde bir artışın olması gerekmektedir. Piyasada aşırı talep edilen ürünlerin fiyatları yükselir. Bu durumda talep enflasyonunu oluşturur. Talep enflasyonunun oluşması için piyasada aşırı bir talebin oluşması gerekir. Talep oluşmayan ürün piyasalarında talep enflasyonu oluşmaz. 10 adet ürünün 10’dan fazla kişi tarafından talep edilmesi demek fiyatının yükseleceği anlamına gelir. 

Talep enflasyonunun enflasyona etkisi 

Talep enflasyonu da diğer enflasyon türleri gibi direkt olarak enflasyon oranlarına yansırlar. Sonuç olarak talepte meydana gelen artışlar nedeniyle fiyat istikrarının artması enflasyon oluşturur. Bu sebeplerden ötürü de talep enflasyonunun bizzat enflasyon oranlarına etkisi oluşur.

Talep enflasyonu nasıl dengelenir?

Talep enflasyonunu dengelemek için öncelikle piyasada talep gören ürünlerin piyasaya girişlerinin dengelenmesinin sağlanması gerekir. Tabii ki bu durum tamamıyla kontrol edilebilen bir durum değildir. Sadece uzaktan yönetilebilen talep enflasyonu için ürün imal ve ithal eden firmalara denetim yapılarak ürün depolaması yapıp yapmadıkları kontrol edilir. Bu olaya halk dilinde karaborsa da denilmektedir. Karaborsa ortamlarda ürünler uygun fiyatındayken alınır, talebinin arttığı dönemlerde fiyatı artınca piyasaya satılmak istenir. Bu tarz karaborsa sistemleri de direkt olarak talep enflasyonuna etki eder. Bu karaborsa sistemlerine engel olmak için piyasaya ürün çıkartan firmalar ve şahıslar kontrol edilir ve piyasaya giren ürün miktarı dengelenmeye çalışılır. Karaborsa ürün stokları azaldığında ürünün normal piyasa talep fiyatı ortaya çıkacaktır. Karaborsa sistemleri tamamıyla talep piyasası için olumsuz oluşan ve gelişen piyasalardır. 

Talep enflasyonunun dengelenmesi için gereken bir durum ise piyasaya giren ürünlerin sayısının arttırılmasıdır. Yerli üretim yapan firmalara üretim ve yatırım desteği yapılarak, daha fazla piyasaya ürün sokmalarının sağlanması da talep enflasyonunun dengelenmesi açısından önem taşır. Bu tarz üretim teşvik edici yöntemler ile bazı ürünlerin talebinin dengelenmesi sağlanır ve enflasyona etkisi bir nebze olsun azaltılır. Talep enflasyonu gelişmekte olan ülkeler için çok önem arz eder. Talepte meydana gelen artışların karşılanmaması durumu gelişmekte olan ülke piyasaları için enflasyon tehlikesini doğurur. Gelişmekte olan ülkelerin daha fazla talep enflasyonuna yönelik tedbirler alması gerekir. Talep enflasyonu gelişmiş ülke piyasalarında fazla etkiye sahip değildirler. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.