Theresa May’in Şifreleri

Mülteci krizini kontrol etmek amacıyla birlikten ayrılığın yanı sıra Gümrük Birliği, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı, ortak pazar ve ticaret paktından çıkışı da ihtimal dahilinde bulunduran İngiltere politikasının güncel soru ve yapıtaşları şekillenmeye başladı.

1- Sert Bir Ayrılış Olası Mı?
Başbakan Theresa May, 11 Temmuz’da yaptığı açıklamada Brexit’in başarıya ulaşacağına inandığını belirtmişti. Öte yandan Theresa May, ayrılış sürecinin sıkı göçmen kontrolünü de içeren radikal bir çıkış mı yoksa ticaret anlaşmalarını koruyan yumuşak bir ayrılık mı olacağına dair açıklamalar yapmayı reddetmişti.
 
Aralık ayında yaptığı açıklamada Brexit için “radikal” ya da “yumuşak” sıfatlarını kabul etmediğini söyleyen May, İngiltere’nin çıkarına yönelik hareket edileceğinin altını çizmişti. Bu açıdan bakıldığında Theresa May’in uçlarda gezinen Brexit politkası yerine, orta yolu savunduğu söylenebilir.

2- Ortak Pazar
Theresa May, üye ülkeler arası ürünlerin serbest dolaşımına imkan tanıyan ortak pazardan çıkış konusunda keskin cevaplar vermekten kaçınıyor fakat geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalar piyasalara sinyal vermeye yetti.
 
8 Ocak günü yaptığı açıklamada “AB üyeliğini terk ediyoruz, fakat üyeliğin bir kısmını da elimizde tutmak istiyoruz” gibi bir anlayışın yanlış olduğunu belirten May, açıklamanın ardından sterlin’in yaşadığı düşüşün sonrasında İngiltere’nin amacının ortak Pazar ve ticaret ilişkileri noktasında iki taraf için de en iyi anlaşmaya ulaşmak olduğunu söyledi.
 
Hükümetin, ortak pazara dahil olmayan Kanada ve Türkiye gibi ülkelerin pazar ile ticaretinin incelemesi, yeni dönemde ortak pazar ile benzer bir ilişkinin kurulabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor.
 
3- Gümrük Birliği
Türkiye’nin de üye olduğu Gümrük Birliği’nden ayrılış ise Brexit sürecinin önemli bir sorusu.
 
Gümrük Birliği’nin ve üye ülkelerin ilişkilerinin kompleks bir yapıda olduğunu ve ayrılışın basit bir soru olmadığını savunan Theresa May’in önderliğinde kurulan yeni Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nın Brexit sonrası ticarete yönelik çalışmaları, İngiltere’nin Gümrük Birliği’ni terk etmesinin sinyallerinden biri olarak algılanabilir.
 
Öte yandan Theresa May’in kabinesi olası bir ayrılık sonucu ihracatta ve bürokraside yaşanabilecek sorunlardan ötürü ikiye ayrılmış durumda.

4- Göçmenlik Sorunu
Therasa May’in müzakere sürecinde kırmızı çizgisinin göçmenlik sorunu olduğu bilinmekte. Birlik üyesi ülke vatandaşların serbest dolaşım özgürlüğü vasıtası ile İngiltere’ye girişine karşı olduğu bilinen Therasa May, referandum sonucunun halkın bu isteği doğrular nitelikte olduğunun kanıtı olarak görürken, hareket serbestisi yerine Avustralya’nın uyguladığı yetenek ve niyet temelli sisteme geçilmesinin daha uygun olacağını belirtti.
 
Ülkeye giriş çıkışlara hükümetin karar vermesi gerektiğini söyleyen May, halkın da görüşünün aynı yönde olduğunu bildirdi.
 
5- Avrupa Mahkemeleri
Hukuki egemenliği Birlik Mahkemeleri’nden alıp İngiltere’ye kazandırmak Theresa May’in bir diğer kırmızı çizgisi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yaptığı açıklamada İngiltere’nin tam anlamıyla özgür ve bağımsız bir ülke olacağının altını çizen May, İngiltere mahkemelerini ve meclisini hükümsüz kılan ülkelerüstü politik bir yapının parçası olmaktan vazgeçeceklerini belirtmişti.
 
“Yasalarımız Westminster’da yapılmıştır, Brüksel’de değil” diyen May, AB yasalarının İngiltere içindeki tahakkümünü sonlandırmaya kararlı. İngiltere yıl içinde bu kapsamda geçiş sürecinde şirketlere yol göstermesi adına yasa tasarısı hazırlamayı planlıyor.
 
6- Geçiş Süreci
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra ticaret anlaşmaları noktasında bir geçiş süreci yaşanması da beklentiler arasında.
 
Yeni düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce değişikliklerin iş dünyası tarafından tecrübe edilmesi büyük önem arz ediyor.
 
Öte yandan geçiş sürecinde AB bütçesine katkı yapma sorunu devam ederken, Theresa May bu noktada önemli olanın Brexit’in ardından halkın vergilerinin kontrolünün İngiliz Hükümeti’ne geçeceği gerçeği olduğunu söyledi.

7- İngiltere’deki AB Vatandaşları
Theresa May geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa Konseyi’nde yaptığı açıklamada önceliklerinden birinin Britanya’da yaşayan AB vatandaşlarının haklarının korunması olduğunu fakat bu hassasiyetin üye 27 ülkede yaşayan Britanyalılara aynı yaklaşımın gösterilmesine bağlı olduğunu söyledi.
 
8- Parlamento’nun Rolü
Theresa May, muhalefetteki İşçi Partisi’nden gelen teklifin ardından, Brexit sürecinde alınan kararların İngiliz Parlamentosu’nda incelenmesini kabul etti.
 
Yüksek Mahkeme’nin aldığı karar ise bazı Brexit kararlarını hayata geçmeden önce Parlemento’da oylamaya sunma  imkanı sağlıyor. Theresa May yaptığı açıklamada niyetinin düzenlemeler hakkında yorum ve tartışmaların merkezinin parlamento olması gerektiğinin altını çizdi.
  
9- Savunma ve Güvenlik
Theresa May, Muhafazakar Parti Konferansı’nda belirttiği üzere, savunma ve güvenlik noktasında hukuki yaptırım ve terör karşıtı politikalar noktasında işbirliğini öngören ayrı bir anlaşmaya yönelmek istiyor.
 
10-İskoçya ve Kuzey İrlanda
Theresa May, Büyük Britanya içerisindeki diğer ülkeler ile Brexit sürecindeki düzenlemeleri ve geçiş sürecini tartışacağı bir dizi görüşme gerçekleştirecek.
 
Öte yandan Kuzey İrlanda  ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır problemi ve ticaret sorunu hakkında May, birçok aşama kaydedildiğini ve geçmişteki katı sınır politikalarına dönüşün gündemde olmadığını vurguladı.

IKON Menkul Değerler A.Ş.

Anahtar Kelimeler:
theresa may in şifreleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.