BİST100’de Tekrardan 90.000 Seviyesine Yaklaşma Görülüyor

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken piyasalarında yatay karışık kapattığı görüldü. Euro Bölgesi’nde devam eden siyasi politik belirsizlikler genel olarak gün içerisinde satış baskısının görülmesine neden olsa da gün sonunda gelen tepki alımlarıyla gün karışık kapandı. Alman DAX30 endeksi gün içerisinde 11.470 seviyesine kadar gerilese de bu seviyeden bir kez daha tepki alımı görmesi piyasada olumlu karşılandı. Amerikan 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 2.34 seviyesine gerilemesi ve Euro’nun USD karşısında gün içerisinde değer kazanması Avrupa hisselerindeki tepki alımlarını da canlandırdı. Amerika’da ise rekor seviyelere yakın karışık kapanış gerçekleşti. Veri akışının sakin olduğu günde, gün içerisinde petrol fiyatlarındaki yükselişle beraber enerji hisselerinde toparlanma gerçekleşti. Amerikan ham petrol stoklarının 2 hafta üst üste beklenenin çok ötesinde gelmesi petrol fiyatlarında baskı yaratsa da dip seviyelerden toparlanma gecikmedi ve günü yüzde 2’ye varan primli kapattı. Petrol fiyatlarındaki toparlanma enerji hisselerine pozitif yansırken ABD hisselerinde de düşüşü engelledi. Diğer taraftan gün içerisinde USD endeksinin 100.0 seviyesine kadar zayıflarken bu seviyeden toparlanma görüldü. Bugün sabah Asya seansında ise karışık yatay seyir devam etti. Japonya hisseleri günü yüzde 0.50’ye varan satıcılı kaparken, Çin ve Hong Kong’da ise toparlanma görüldü. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay başlaması beklenebilir.

Yurt içerisinde TL varlıklarda dalgalanma devam etti. Dün yurt içerisinde sanayi üretimi Aralık ayında aylık bazda yüzde 0.2 azalmasına rağmen yıllık bazda yüzde 1.3 artış gösterdi. Özellikle sanayi üretiminin bir önceki çeyreğe göre artış yaşaması piyasada olumlu görüldü. Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen açıklamada ise yeni anayasa paketinin bu hafta imzalanacağı belirtilirken Başbakan Yıldırım konuşmasında El Bab’ın Türk birliklerinin kontrolünde olduğunu söyledi. S&P ise raporunda Türk bankalarının ekonomik zayıflığa karşın dirençli olduğunu belirtti. BİST100 tekrardan 88.000 seviyesi üzerine fiyatlama yaşarken bankacılık endeksi önderliğinde alımlar görüldü. BİST100’deki yükselişe paralel, kur cephesinde ise TL varlıkların değer kazancı etkili oldu. USDTL gün içerisinde 3.75 seviyesinden kar satışları yaşarken, gün içerisinde 3.69’lu seviyelere kadar gerilemesine rağmen günü 3.7150 seviyesine yakın kapattı. BİST100’de devam eden yükseliş hareketine rağmen, 89.500 – 90.000 direnci kritik olup izlenmesi gerekmektedir.

Küresel piyasada bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’da ticaret dengesi takip edilecekken yurt içerisinde sakin veri akışı yaşanacaktır. Amerika’da ise haftalık istihdam başvuruları ve toptan satış envanterleri takip edilecekken FED üyesi Evans ve Bullard’ın konuşmaları takip edilecektir.

Teknik olarak dünkü primlenme sonrasında 88.250 seviyesinde kapatan BİST100’de alımların devam etmesi durumunda 89,000 ve 89,500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 88.200 ve 87.500 seviyeleri izlenebilir.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,38 seviyesinden başlıyor.

İNFO YATIRIM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol