Bu hafta Dolar, Euro ve Altın ne olacak?

Haber Başlıkları
• New York Borsası'nda endeksler, haftanın son işlem gününü hafif ancak genele yayılan bir yükselişle kapattı. Böylelikle, 50 yıldan fazla süredir ilk defa, ABD borsaları bir ABD başkanının görevi devraldığı ilk gün yükselişle kapanmış oldu.  
 • Anayasa değişiklik teklifi 339 oyla kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişiklik teklifi genelinin oylaması yapıldı. Oylamaya 488 milletvekili katıldı. 
 • ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Washington'da yapılan törende yemin ederek göreve başladı.   
 • Baker Hughes'in son raporuna göre, ABD'deki aktif sondaj kulelerinin sayısı 20 Ocak itibariyle bir önceki haftaya göre 35 adet arttı ve 694 adet oldu. ABD'deki petrol ve gaz kulelerinin toplam sayısı ise sayısı geçen yıla göre 57 adet çoğaldı. Petrol kulelerinin sayısı ise bir önceki haftaya göre 29 adet artarak 551 adet olurken gaz kuleleri sayısı ise 6 artışla 142'ye çıktı. ABD'deki petrol kulelerinin toplam sayısı ise sayısı geçen yıla göre 41 adet artış kaydetti. 
 • S&P Global Ratings, Yunanistan'ın 'B-/B' notunu durağan görünüm ile teyit etti. S&P , Yunan ekonomisinin 2017-2018 yıllarında turizm ve kademeli olarak iyileşen istihdam piyasasından destek göreceğini belirtti. 
 • San Francisco Fed Başkanı John Williams, ekonominin Fed'in istihdam ve enflasyon heedflerini aşmadan ve Fed'in 'frenlere hızla basmasından' önce, parasal genişlemenin azaltılması ihtiyacı olduğu görüşünü tekrarladı. Williams, ABD'de yaşlanan işgücü ve düşük verimliliğin ekonominin yılda %2'den daha hızlı büyümesini sürdürülemez bir temele oturttuğunu ifade ederken yaklaşık iki saat önce Donald Trump ABD Başkanı olarak görevine resmi olarak başlarken % 4 büyüme vaadinde bulunmuştu. 
 • Donald Trump başkanlığındaki yeni ABD yönetimi, Amerika'da istihdamı korumaya yönelik ticaret stratejisine 12 ülkenin yer aldığı Trans-Pasifik Ortaklığı ticaret anlaşmasından çekilerek başlayacak. Trump'ın görevi devralmasının ardından Beyaz Saray'dan yapılan bir açıklamada Amerika Birleşik Devletleri'nin ayrıca "Ticaret anlaşmalarını ihlal eden ve çalışan Amerikalılara zarar veren ülkelere" karşı sert önlemler alacağı vurgulandı. Açıklamada, Trump'ın 1994 yılında ABD, Kanada ve Meksika arasında imzalanan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) da yeniden görüşme vaadinde bulunduğu belirtildi. 
 • Almaya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin tarihi bir dönemi başlattığını belirtti. Bild am Sonntag gazetesine demeç veren Steinmeier, "Donald Trump'ın seçilmesiyle eski 20. yüzyıl dünyası tamamen sona erdi" şeklinde konuştu.  
 • Fransa'da Pazar günü Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere ön seçimler gerçekleştirildi. Seçimlere bir kadın ve altı erkek aday katılıyor. Adaylar arasında dört Sosyalist parti üyesi ve küçük sol oluşumlardan gelen üç kişi yer alıyor. Eski Başbakan Manuel Valls, seçim kampanyasına odaklanabilmek amacıyla aralık ayında başbakanlık görevinden istifa etmişti. Eski Ekonomi ve Eğitim Bakanları Arnaud Montebourg ve Benoît Hamon'un da seçimlerde şansı olduğu düşünülüyor. Ancak kamuoyu anketlerine göre, Sosyalist hiçbir aday mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlere katılma şansına sahip değil. Muhafazakar François Fillon ve aşırı sağcı Nasyonal Cephe lideri Marine Le Pen arasında bir düello yaşanması bekleniyor. 
 • Kuveyt Petrol Bakanı Essam Al-Marzouq, OPEC ve OPEC üyesi olmayan üreticiler tarafından petrol üretimini azaltma planının izlenmesi için kurulan komitenin 17 Mart'tan sonra bir araya geleceğini söyledi. 
 • Dolar endeksi, Donald Trump'ın devir teslim töreninde yaptığı konuşmada maliye politikalarına ilişkin fazla detay vermemesi ve dış politikda "Önce Amerika" vurgusunun ağır basacağını kaydetmesinin korumacılık endişelerini artırması ile birlikte, Cuma günkü kayıplarını sürdürüyor. 
 • Petrol, OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasını izlemek için komite kurması ve ABD'de kaya petrolü üretiminin artması ile birlikte 2 günlük kazancını korudu. 
 • Bu hafta, yurt içi piyasalar açısından kritik olacak. Yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısı ve 27 Ocak'ta Fitch'den gelecek olan değerlendirme, TL varlıklar üzerinde etkili olacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü 27 Ocak'ta değerlendirmesi bekleniyor. Olası bir not indiriminin TL varlıklar üzerinde negatif etki yapacağı belirtiliyor. Yarınki PPK toplantısında ise haftalık repo ihale faiz oranında (politika faizinde) 25 bp, TCMB borç verme faizinde (faiz koridorunun üst bandında) ise 75 bp’lık bir faiz artırımı bekliyoruz. Ayrıca, Geç Likidite Penceresinin de %10’dan %11’e çekilmesini bekliyoruz. PPK toplantısı sonucunda beklediğimiz bu hamlelerin gelmesi durumunda piyasada TL pozitif bir hava oluşacağını ve kurdaki mevcut düşüş hareketinin devamının gelebileceğini düşünüyoruz.  


Makroekonomik Gelişmeler
USD: ABD'nin 45. Başkanı seçilen iş adamı Donald Trump, Cuma günü Washington'da yapılan törende yemin ederek göreve başladı. Donald Trump, Kongre binası önünde düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, bugünden sonra ABD'yi yeni bir vizyonun yöneteceğini söyledi. Trump, "Bugünden sonra Amerika öncelikli olacak. Amerika yeniden kazanmaya başlayacak" dedi. "Biz yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Yönetimi siz halka veriyoruz" diye konuşan Trump, ABD'nin mevcut tüm ittifaklarını güçlendireceklerini ve yeni ittifaklar kuracaklarını belirtti. Trump son olarak, "Medeni dünyayı radikal İslamcı terörizmle mücadele için bir araya getireceğiz. Birlikte, radikal İslamcı terörizmi dünya üzerinden sileceğiz." ifadelerini kullandı. Trump’ın dünya ticaretine ve kur savaşlarına yönelik radikal söylemleri ve “içe kapanık ABD ekonomisi” temelli vaatleri, küresel piyasalarda endişeli bir bekleyişin oluşmasına neden olmuş durumda. Donald Trump'ın vergi indirimi, alt yapı yatırımları ve piyasa düzenlemelerini gevşetme vaatleri ABD ekonomisinin büyümesine yönelik olumlu beklentiler inşa ederken, Trump’ın, para birimlerini zayıf tutarak uluslararası ticarette rekabetçi gücünü koruyan ve ABD ile ticaret ilişkisi içerisinde bulanan ülkelere karşı sert önemler alacağını ifade ediyor olması tedirgin bir ortam yaratıyor. Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından dünya liderlerinden gelen yorum ve açıklamalar da, bu tedirginliği belirgin bir şekilde gözler önüne seriyor. Bild am Sonntag gazetesine demeç veren Almaya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin tarihi bir dönemi başlattığını belirtti ve "Donald Trump'ın seçilmesiyle eski 20. yüzyıl dünyası tamamen sona erdi" şeklinde konuştu. Ne tür bir düzen fikrinin bunun yerine uygulamaya konacağının hala belirsiz olduğunu belirten Steinmeier, her halükarda dünyanın kendini huzursuz zamanlara hazırlaması gerektiğini kaydetti. İktidar değişikliklerinde yeni yönetimin rotası konusunda belirsizlik, şüphe ve soru işaretlerinin normal olduğuna atıfta bulunan Steinmeier, "Bu zamanlarda yeni bir küresel düzen söz konusudur ancak bugün her şey risk altında" dedi. Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Alman hükümeti, yeni yönetime tutumumuzu, değer ve çıkarlarımızı açıklamak için ABD hükümetiyle görüşme imkanı arayacak" dedi. Trump, yemin töreninde yaptığı açıklamada, tüm kararlarda ABD çıkarlarını göz önünde bulunduracağını söylemişti. Merkel'den işbirliği vurgusu Almanya Başbakanı Angela Merkel de dünkü açıklamasında ABD ile işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğine işaret etmiş ancak ortak kuralların önemini vurgulamıştı. Merkel, cumartesi günü partisinin Schöntal'daki çalışma toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "kurallar temelinde, ortak değerlere dayanan ortak bir tutuma sahip olduğumuz takdirde, hepimiz için en iyisi olacağına inancım tamdır" demişti. Merkel, bu ortak tutumun uluslararası ekonomi ve ticaret ile birlikte savunmayı kapsadığına işaret etmişti. 

Parite & Emtia Analizleri
USDTRY: Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde pozitif bir seyrin hâkim oluğunu görüyoruz. TL’deki değer kazancı ve dolar endeksindeki zayıf seyrin sürüyor olması, USDTRY paritesinin 3,75’li seviyelere kadar gerilemesine neden olmuş durumda. TCMB’nin bankacılık sistemini fonlama kanallarını daraltması ile birlikte AOFM’nin %9,12’ye yükselmiş olması, TL maliyetlerinin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu noktada, kurdaki kısa vadeli gidişat açısından yarın gerçekleşecek olan PPK toplantısı oldukça önemli olacak. Yarınki toplantıda, haftalık repo ihale faiz oranında (politika faizinde) 25 bp, TCMB borç verme faizinde (faiz koridorunun üst bandında) ise 75 bp’lık bir faiz artırımı bekliyoruz. Ayrıca, Geç Likidite Penceresinin de %10’dan %11’e çekilmesini bekliyoruz. PPK toplantısı sonucunda beklediğimiz bu hamlelerin gelmesi durumunda piyasada TL pozitif bir hava oluşacağını ve kurdaki mevcut düşüş hareketinin devamının gelebileceğini düşünüyoruz. Kurdaki bu düşüş hareketinin sürüp sürmeyeceğim kısa vadede yarınki PPK kararına bağlı olacak. Bu sabah saatlerinde 3,7568 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde 3,7685 seviyesi direnç, 3,7470 seviyesi ise destek konumunda. 3,7685 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 3,81, 3,7470 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 3,7195.

EURUSD: Cuma günkü EURUSD analizimizde, dolar endeksindeki zayıf seyir izle birlikte yükseliş çabasının sürebileceğini ve paritenin yeniden 1,07 seviyesi üzerine çıkabileceğini belirtmiştik. Kanal sınırında tutunması ile birlikte yönünü yukarı çeviren ve öngördüğümüz yükselişi gerçekleştiren EURUSD paritesi, bu sabah saatlerinde güçlü görünümünü sürdürüyor. Paritenin kısa vadeli yükseliş hareketini bir süre daha devam ettirmesi ve 1,08 seviyesini test etmeye çalışması beklenebilir. Ancak, daha önceki bültenlerimizde de sık sık belirttiğimiz üzere, paritedeki mevcut yükselişin kısa – orta istikrar kazanmasını beklemiyoruz. Güncel global konjonktür göz önüne alındığında, paritedeki yükselişler ilerleyen dönemlerde satış fırsatı olarak sınırlı kalabilir. Paritenin, dolar endeksindeki geri çekilme nedeniyle başlattığı mevcut yükseliş hareketini tamamlanmasının ardından yeniden 1,04 seviyesi altına gerileyebileceğini düşünmekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle 1,0724 desteği üzerinde hareket etmekte olan EURUSD paritesinin, bu destek seviyesi üzerindeki hareketini koruması halinde yukarıda 1,0759 direncini izliyor olacağız. Bu direnç seviyesinin yukarı yönlü kırılması, bir sonraki direnç seviyemiz olan 1,0786 seviyesine varan yükselişler görmemize neden olabilir. Paritenin 1,0724 desteği üzerinde kalıcı olamaması halinde ise ikinci destek seviyemiz olan 1,0680 seviyesini yakın takip edeceğiz. 

XAUUSD: Cuma günkü sabah bültenimizde öngördüğümüz üzere 1200 seviyesinin altını test ederek yatırımcılarımıza satış fırsatları veren altın fiyatları, daha sonrasında kayıplarını telafi ederek yeniden 1200 seviyesi üzerine çıktı. Bu sabah saatlerinde 1215 seviyesi etrafında dalgalanmakta olan altın fiyatları, dolar endeksindeki zayıf seyrin sürüyor olmasının da etkisi ile birlikte güçlü görünümünü bugün içerisinde devam ettirebilir. Bugün ABD cephesinden gelecek olan herhangi bir verimiz bulunmuyor. Bu nedenle teknik seviyelerin yakından izlenmesinde fayda var. Genel görünüm itibariyle kısa vadeli yükseliş hareketine devam etmekte olan altında, gün içerisinde 1216 direnci ve 1213 desteği yakından takip ediliyor olacak. Gün içerisinde satış baskılarının yaşanması ve 1213 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ikinci destek seviyemiz olan 1207,02 seviyesini yakından takip ediyor olacağız. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1216 direncinden sonra ikinci direnç seviyemiz 1220 seviyesi. 

USDJPY: Dolar endeksindeki gerileme ve güvenli liman talebindeki artış nedeniyle yende gözlemlenen sert değerlenme, USDJPY paritesinin sert satış baskılarına maruz kalmasına neden oldu. Trump’ın Cuma günü yaptığı açıklamalar sonrasında altın ve yende sert yükselişlerin yaşandığını, dolar endeksinin ise Trump'ın devir teslim töreninde yaptığı konuşmada maliye politikalarına ilişkin fazla detay vermemesi ile birlikte gerilediğini  gözlemledik. Bu hareketlerin etkisi ile birlikte 113,26 desteğine kadar inen USDJPY paritesi, Asya seansı boyunca gerilemesini sürdürdü. Paritenin zayıf seyrini bugün içerisinde de devam ettirmesi beklenebilir. Kısa vadeli düşüş hareketine devam eden ve an itibariyle 113,30 seviyesinden işlem gören USDJPY paritesinde bugün gün içerisinde 113,26 desteği ve 113,72 direncini takip ediyor olacağız. Olası yukarı yönlü hareketlerde 113,72 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 114. Olası aşağı yönlü hareketlerde 113,26 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise ikinci destek seviyemiz 112,72. 

EKİN AKBAŞ
TACİRLER YATIRIM ARAŞTIRMA YÖNETMENİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.