Haftanın Son Günü Piyasalar Nasıl Olacak?

Dün ABD tarafında Fed Başkan yardımcısı Fischer’ın açıklamaları takip edildi. Özellikle yüzde 2’lik enflasyon hedefine değinen Fischer yüksek enflasyonun önüne geçmek için gerekeni yapacaklarını belirtti. Dolar 100 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor ve bu durum gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri tekrardan 2,46 seviyesine gerilediğini gördüğümüz bu durum Ons Altın tarafına yaradı. 1240 seviyesinin geçilmesiyle yeni bir yükseliş isteği doğacağını düşündüğümüz Ons Altın’da 1246-1250 direnç bölgesi bir sonraki hareket alanı olarak takip edilebilir. Dolar’daki ivmelenmeye rağmen tahvil faizlerindeki geri çekilme ile yükselişlerini 1,0650 seviyesi üzerine taşıyan bir EURUSD paritesi var. Eğer bu seviye yukarı yönlü aşılırsa parite için önemli olan psikolojik 1,07 direnci gündeme gelebilir.
Haftanın son gününe geldiğimiz bugünde İngiltere Perakende Satışlar verisi dışında takip edilecek majör bir veri akışı bulunmuyor.
 
Yurtiçi tarafa baktığımızda, TL varlıklarının gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde tekrardan negatif bölgeye gerilediğini görüyoruz. Majör bir değişiklik göremediğimiz kurda 3,6430-3-68 dar bant aralığı korunuyor. Euro/TL ise 3,92 direncini aşmakta başarılı olamadığını görüyoruz. Aşağı yönlü potansiyelin artması halinde 3,89 desteği ilk etapta ön plana çıkıyor. BİST100 endeksinin sınırlı da olsa yükselişini sürdürerek 88.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirdiğini görüyoruz.
 
USD/TRY
 
Dün, Yurtiçinde zayıf veri akışı takip edilirken ABD’den beklentinin üzerinde açıklanan İnşaat izinleri ve Philadelphia Fed imalat endeksi verileri sonrasında dolar lehine fiyatlamalar yaşanırken kur kanadında sınırlı yukarı yönlü hareketlerin yaşandığını gördük. Kurun, gün içerisinde 3,6876 seviyelerini test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Yurtiçinde, TL’nin dolara karşı güçlü duruşunu korumaya devam ettiği görülmekte.
 
Teknik olarak bakıldığında, kurun 4 saatlik grafikte 50 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 3,6860 seviyesi altında kalması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 3,6550, 3,6470 ve 3,6380 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükselişlerin devamında ise 3,6910, 3,70000, 3,7100 direnç seviyeleri izlenebilir.
 
EUR/TRY
 
Dün, ECB’nin Ocak ayı para politika toplantısı tutanaklarında, enerji fiyatlarında yaşanan artışın enflasyon tarafında yükselişleri desteklediğini fakat bunun geçici olduğu vurgulandı. Ayrıca, enflasyon hedefine doğru ilerlemenin yetersiz olduğunu ve ECB’nin teşviklerine ilerleyen dönemde devam edebileceği yönünde görüşlerin birçok üye tarafından desteklendiği görülmekte. Tutanaklar sonrasında Euro lehine sınırlı değer kazanımlarının yaşandığı görüldü.
 
Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 21 günlük üssel hareketli ortalaması olan 3,9000 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 3,9250, 3,9300, 3,9377 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerin devamında 3,8970, 3,8840 ve 3,8690 destek seviyeleri izlenebilir.
 
EUR/USD
 
Dün, ECB’nin Ocak ayı Para politikası toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklarda, enerji fiyatlarında yaşanan artışın enflasyonda yükselişleri desteklediği fakat bunun geçici olduğunu ve teşviklerin hala gerekli olduğu belirtildi. Tutanaklar sonrasında Euro’nun sınırlı değer kazandığı görülmekte. Dolar kanadında yaşanan dalgalı seyrin parite fiyatlamalarında ön plana çıktığı görülmekte.
 
Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 4 saatlik grafikte 50 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 1,0640 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1,0720, 1,0760 ve 1,0800 direnç seviyesi takip edilebilir. Olası, düşüşlerin devamında 1,0600, 1,0520 ve 1,0470 destek seviyeleri izlenebilir.
 
Ons Altın
 
Dolar’da 101 noktasına yakın seviyelerde hareketlerin sürmesine karşın Ons Altın’da alım pozisyonlarının yoğunlaştığını görüyoruz. ABD tahvil faizlerinin de tekrardan 2,46 seviyesine gevşemesi Ons Altın’da yukarı yönlü potansiyeli arttırmakta. Özellikle 1232 seviyesi üzerinde bulunan Ons Altın fiyatları Fed’in Mart ayı faiz artırım ihtimalindeki artıştan etkilenmediği görülüyor.
 
Teknik olarak incelediğimizde, 1240 direncinin yukarı yönlü geçilmesiyle Ons Altın’da yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz. Bu seviyenin de üzerinde takip edilecek 1246 direnç seviyesi bulunuyor. Dolar’daki ivmelenmeye bağlı olarak aşağı yönlü eğilimin artması durumunda ise ilk etapta 1232 desteği ardından 1224 seviyesi değerli emtiada test edilecek seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.
 
GPB/USD
 
Dün, ABD’den açıklanan konut verileri karmaşık bir tablo çizerken beklentinin üzerinde açıklanan Philadelphia Fed imalat endeksi verisi sonrasında doların küresel bazda sınırlı değer kazandığı görülmekte. ABD Başkanı Trump’ın yaptığı açıklamalar sonrasında paritede yukarı yönlü fiyatlamaların yaşandığı görülmekte.
 
Bugün, İngiltere’den açıklanacak olan Perakende Satışlar verisi yakından takip edilecek.
 
Teknik olarak bakıldığında, paritenin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 1,2450 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1,2560, 1,2620 ve 1,2650 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerin devamında ise 1,2437, 1,2390 ve 1,2350 destek seviyeleri izlenebilir.
 
USD/JPY
 
Dün, Japonya’da fiyatları etkileyecek herhangi bir veri bulunmazken ABD’den açıklanan İnşaat İzinleri Ocak ayında yüzde 4,6 artış kaydederken Konut başlangıçları yüzde 2,6 gerilediği görülmekte. ABD’de Başkanı Trump’ın açıklamaları sonrasında dolar küresel bazda sınırlı değer kaybı yaşarken paritede düşüşlerin ivme kazandığı görüldü. Paritenin gün içerisinde 114,30 seviyelerini test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığını gördük.
 
Teknik olarak bakıldığında, paritenin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 113,80 seviyesi altında kalması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 112,90, 112,50 ve 112,00 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükselişlerin devamında 113,90, 114,50 ve 114,80 direnç seviyeleri izlenebilir.
 
Ham Petrol
 
OPEC kararı sonrası yükselişlerine bir miktar hız kazandırarak devam edeceğini düşündüğümüz siyah altın’da kaç haftadır artan stoklar fiyatlardaki yukarı yönlü eğilimi baskılamakta. Ancak yine de yükselişlerini sürdüren Ham Petrol’de fiyatları destekleyici yeni bir unsura ihtiyaç var.
 
52,00-54,28 bant aralığında fiyatları yoğunlaşan Ham Petrol’de hala yön tayin edici bir kırılma gerçekleşmedi. 4 saatlik grafikte 50 periyotluk hareketli ortalama ile paralel hareketlerini sürdüren Ham Petrol’de kayda değer yükseliş isteği görmemiz için 54,28 direnç seviyesi üzerinde kapanışlara ihtiyacımız var. Aşağıda ise 53,26 güncel destek olarak takip edilmeye devam ediliyor.
 
S&P500
 
Gerek ABD ekonomisine dair açıklanan verilerin çizmiş olduğu olumlu tablo gerek Trump’ın açıkladığı vergi iyileştirmesine dair piyasalarda oluşan beklenti S&P500 endeksinde rekor seviyelerin test edilmesine neden oldu.
 
Zirve seviyelere varan yükseliş isteği devam eden endekste 2340 seviyesi üzerindeki görünüm sürdükçe yukarı yönlü potansiyelin devamı gelebilir. 2350 ilk etapta takip edeceğimiz direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin de üzerinde endeksin rekor tazelemesi açısından önem arz eden 2360 direnç seviyesi bulunuyor. Soluksuz devam eden yükseliş hareketine gelebilecek bir düzeltme hareketinde ise 2333 düşüşlerin devamı açısından göz önünde bulundurulabilir.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.