KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM VE HİZMETTE REKORA KOŞUYOR

Küçükçekmeceli hayırsever vatandaşlara ve kurumlara hassasiyetlerinden ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek, son iki yıla ait rakamları paylaşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, 2017 yılında da hız kesmeden bu alandaki faaliyetlerine devam edeceklerini açıkladı.

Küçükçekmece Belediyesi, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve kurulduğu günden bu yana Küçükçekmece'deki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Küçükçekmece İyilik Merkezi aracılılığıyla 7'den 77'ye herkesin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bünyesinde barındırdığı Aşevi, Aile Danışmanlık Merkezi, Oyuncak Kütüphanesi, Giyim Mağazaları ve Lojistik Deposu ile "Kimsesizlerin KİM'i" Küçükçekmece İyilik Merkezi, pek çok önemli hizmet sunuyor.

Son iki yılda yüz binlerce kişiye sosyal yardım ve hizmet sunduklarını söyleyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Geleneksel belediyecilik anlayışının dışına çıkarak sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu anlayış doğrultusunda belediyemizi sadece altyapı yapan bir birim olarak değil; insanların sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan, bu konuda görev ve sorumluluklar alan bir hizmet ve yönetim birimi olarak görüyoruz. Küçükçekmece'de ihtiyaç sahibi vatandaşları tespit ederek, yardım eli uzatmaya devam ediyoruz. Küçükçekmece İyilik Merkezi, ilçedeki ihtiyaç sahibi kimselere yalnızca giyim değil, gıda, ev eşyası, sıcak yemek, yaşlı -engelli kişisel bakım hizmetleri, psikolojik danışmanlık hizmetleri de sunuyor. 2014-2016 yılları arasında bu alanda çok önemli çalışmalara imza attık. Hayırsever vatandaşlarımız ve kurumlarımızın da desteğiyle iki yılda yüz binlerce ihtiyaç sahibine yardımda bulunduk. Gıda, giyim, eğitim, kariyer, istihdam ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında, toplamda 800 bin adet farklı yardım ve desteklerde bulunduk. 2017'de de çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, ilçemizde İstasyon Mahallesi'nde hizmet veren Küçükçekmece İyilik Merkezi'ne başvuruda bulunabilir." diye konuştu.

Küçükçekmece Sosyal İşler ve İyilik Merkezi Müdürü Veysel Kaya'da, hayırseverleri ve ihtiyaç sahiplerini KİM çatısı altında buluşturduklarını ifade ederek, böyle bir hizmete vesile olduğu için Başkan Karadeniz'e teşekkür etti.

700 Bine Yakın Kişiye Sıcak Yemek

İlçe sınırları içerisinde yaşayan yaşlı veya engelli kimselerin bakımlarıyla ilgilenen bütün bir yıl boyunca günde iki öğün ve üç çeşit sıcak yemek ulaştıran İyilik Merkezi, yine yılın her günü açık yemekhanesi ile de ihtiyaç sahiplerine yemek ikram ediyor. Küçükçekmece Belediyesi Aşevi yakınlarını yitirmiş, acılı vatandaşlara bu zor günlerinde "Taziye Yemeği Hizmeti" sunarak acılarına ortak oluyor. İlçede bulunan durak ve meydanlarda işe ya da okula yetişebilme telaşını üzerinden atmaya çalışan vatandaşlara da "Mobil Büfe" aracılığı ile çeşitli ikramlarda bulunuyor. Bu kapsamda 2014-2016 yılları arasında 698 bin 122 kişiye sıcak yemek sunuldu, 129 bin 720 kişilik taziye yemeği ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı ve 311 bin 810 kişiye mobil büfe hizmeti verildi. Ayrıca, 410 bin 950 kişiye Ramazan iftarı yemeği ve 239 bin 200 kişiye de Muharrem iftarı ve ikram hizmeti verildi.

Gıda, Giyim Ve Eğitim Seti Yardımları

İyilik Merkezi ekipleri, ilçede ağır ekonomik koşullar altında hayatlarını sürdürmeye çalışan ihtiyaç sahibi kimselerin karşılayamadıkları gıda, giyim, eşya ihtiyaçları başvurularına istinaden ikamet ettikleri adreslerde sosyal inceleme yaparak, uygun görülen miktarda yardımlarını gerçekleştiriyor. Ayrıca eğitim – öğretim yılı başında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye eğitim seti yardımında bulunuluyor. Bu kapsamda son iki yılda 2 bin 903 kişiye giyim yardımı, 2 bin 305 kişiye eşya yardımı ve 42 bin 997 kişiye de gıda yardımı yapıldı. Ayrıca 1.066 öğrenciye eğitim seti verildi.
8 Bini Aşkın Kişiye Kariyer Ve İstihdam Danışmanlığı

Küçükçekmece'de yaşayan ve çeşitli nedenlerle işinden ayrılmak zorunda kalmış ancak iş hayatına devam etmek isteyen kimseleri işverenlerle buluşturan Küçükçekmece İyilik Merkezi bünyesindeki İstihdam ve Kariyer Merkezi, İŞKUR'a ait iş ve işlemleri de gerçekleştiriyor.
Ayrıca istihdamı destekleyici ortak çalışmalar gerçekleştiren İstihdam ve Kariyer Merkezi, İŞKUR' la birlikte yürüttüğü İMEP (İstihdam için Meslek Edindirme Projesi) kapsamında gerçekleştirdiği kurslarla, katılım sağlayan kursiyerlere çeşitli dallarda eğitimler vererek, potansiyel iş gücüne nitelik kazandırılmasının amaçlandığı projelerde aktif rol oynuyor.
Bu kapsamda 2014-2016 yılları arasında 8 bin 98 kişiye kariyer ve istihdam danışmanlığı yapıldı ve 1.270 kişiye mesleki eğitim semineri düzenlendi. Son iki yılda 1.637 kişinin istidam edilmesi sağlandı.

Örnek Psikolojik Danışma Merkezi

Sosyal düzenlemelerin yerel yönetimlerin bir parçası olduğu farkındalığı ile hizmet veren Küçükçekmece Belediyesi İyilik Merkezi, aile hayatının güçlendirilmesi, aile bütünlüğünün korunması ve sağlıklı çocuk yetiştirme amacıyla her biri alanında uzman dokuz psikologla psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor. Bu kapsamda KİM danışmanları son iki yılda 22 bin 178 kişiye psikolojik danışmanlık hizmeti verdi.

Yaşlı Ve Engellilere Kişisel Bakım

Gündelik hayata dair bazı temel ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan yerine getiremeyen, bu nedenle de ortalama yaşam kalitesinin altında bir hayat sürmek zorunda kalan yaşlı veya engelliler için başlatılan hizmet, bulundukları ortamın temizliğinden çeşitli bakım-onarım işlerinin yapılması şeklinde hizmet verildiği gibi kuaförler tarafından kişisel bakımlarının yapılması şeklinde de sunuluyor.

Küçükçekmece Belediyesi Ulaşım Hizmetleri ve Sağlık İşleri Müdürlüğü destekleriyle engellilere hastane, diyaliz merkezleri gibi sağlık kuruluşlarına ulaşımlarının sağlanmasında destek olunurken, ihtiyaç duydukları manuel veya akülü sandalye gibi medikal amaçlı yardım malzemeleri de karşılanıyor. Bu araçların bakım ve onarımları da ekipler tarafından gerçekleştiriliyor.

Küçükçekmece Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yaşlılara Hizmet Birimi de belediyeye gelen yaşlı vatandaşları giriş kapısından itibaren karşılayarak talep ettikleri hizmete ulaşmalarına yardımcı olarak sonrasında evlerine ulaşımlarını sağlıyor.
Bu birimler aracılığıyla 2014-2016 yılları arasında;
6 bin 482 engelli ve yaşlıya evde kişisel bakım hizmeti verildi.
7 bin 834 engelliye ulaşım hizmeti verildi.
802 engelliye medikal malzeme sağlandı.
350 engellinin araç – gereçlerinin bakım ve onarımı yapıldı.
10 bin 36 engelliye danışmanlık hizmeti verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.