Yüksek Enflasyondan Daha Olumsuzu Varsa O Da Daha Yüksek Enflasyon Beklentisidir

Yüksek Enflasyondan Daha Olumsuzu Varsa O Da Daha Yüksek Enflasyon Beklentisidir
 
TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de Kasım ayı enflasyonu %1,49 olurken, yıllık enflasyon ise %12,98 oldu ve yılın en yüksek enflasyon rakamını takip ediyoruz. Aylık enflasyon bakımından yılın en yüksek üçüncü rakamını izlerken, yıllık enflasyon ise 2003’ten sonraki en yüksek seviyesinde. Alt kalemlere göre baktığımızda enflasyonda büyük ölçüde gıda etkisinin devam ettiğini görsek de manşet enflasyonda mevsimsel etkiler de mevcut. Her kaleme ayrı bakmayacağım fakat 1,49’luk enflasyonun 0,46 puanı gıda ve alkolsüz içeceklerden gelirken, 0,32 puanı ise yüksek petrol fiyatları ve yükselen kur etkisiyle birlikte ulaştırma sektöründen geldiği görülüyor. Detayları aşağıdaki grafikten de izlemek mümkün. Mavi hat Türkiye ortalamasını gösterirken, 2003’ten günümüze hangi kalemde fiyatların kaç kat arttığını büyük resimde görmek mümkün. Bu resim aynı zamanda Türkiye’deki enflasyonun büyük resmidir ve politika yapıcılar için de hangi kaleme müdahale edilmelidir sorusunun cevabıdır.

Diğer bir konu ise aslında sonuç bölümünde de değineceğim ama geçen yıla göre değerlendirmek ve hatta piyasa beklentileri ile yoğurmak adına belirtmek gerekirse yıllık enflasyonda hem TCMB hem de piyasa beklentilerinin üzerinde seyrediyoruz. Bunun için birikimli enflasyona (geçen yılın Aralık ayına göre değişim) bakmak doğru olacaktır. O da Kasım ayında 11,16’ya yükseldi ve Ekim ayındaki 9,52’den bu seviyeye geldiğimizi hatırlatalım.

Sonuç: Sonucun ilk cümlesi başlıkla aynı, yani Yüksek Enflasyondan Daha Olumsuzu Varsa O Da Daha Yüksek Enflasyon Beklentisidir. Bunu sadece finans piyasaları açısından düşünmeyelim. Tabii finansal piyasalarda bunun yansımasını tahvil faizlerinde ve son aylarda görünümü bozulan getiri eğrisinden yakalayabiliriz. Sonuç kısmının bu bölümü daha çok işgücü piyasası başta olmak üzere tüm fiyatları içeriyor. Hatırlatalım: 2018 ücretleri gerek memur maaşları, gerekse ücretli özel sektör çalışanı için enflasyon oranına göre ayarlanır. Kira artışlarında yine yıl sonu enflasyon oranları baz alınır. Yani ekonominin temel dinamiklerindeki fiyatlar yeniden ayarlanırken, yılsonu enflasyonu baz alınır. Bunu biz 2017 başında da gördük. 2016 sonunda alınan vergi artışlarının etkisi kendisini hemen 2017’de gösterdi ve o zaman da belirttiğimiz üzere fiyat ve ücret ayarlamalarında yılın başında daha %2 üzerinde enflasyonla karşılaştık. Kısa özetlemek gerekirse; Enflasyonda bir talep (yüksek büyüme) ve bir arz (yüksek petrol fiyatları ve çıktı açığı) etkisi mevcut. 2018, hem yumuşak inişi hem de enflasyonu ana gündemimizde tutacağımız bir yıl olacak. Türkiye ekonomisi yüksek faizden kurtulacaksa bunun yegane çözümü enflasyondur. Enflasyon, Türkiye ekonomisi için her kilidin de anahtarıdır,
 
 
 
Vahap Taştan
Araştırma Uzmanı
 
ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

Anahtar Kelimeler:
EnflasyonYüksek Enflasyon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.