Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Türev enstrümanların bir çeşidi olan Opsiyon sözleşmesi, iki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak olan varlığı satın alma veya satma hakkı tanıyan, satıcıya da alıcının bu sözleşmeden doğan hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak varlığı satma veya alma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.  

Opsiyon Çeşitleri Nelerdir?
Alım opsiyonu (Call Option): Alıcısına gelecekte belirli bir miktarda varlığı, belirli bir fiyattan alma hakkı veren opsiyon sözleşmesidir. 
Satım opsiyonu (Put Option): Alıcısına gelecekte belirli bir miktarda varlığı, belirli bir fiyattan satma hakkı veren opsiyon sözleşmesidir.

Opsiyonlar Nerede İşlem Görür?
Borsa’da opsiyon işlemleri VİOP piyasası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Opsiyon piyasasında endeks, döviz ve pay senetlerine bağlı alım ve satım kontratları işlem görmektedir. İşlemlerin büyük çoğunluğu döviz ve endeks kontratlarında gerçekleşmektedir. Döviz kontratlarında halen yalnızca Dolar TL üzerine işlem yapılmaktadır.

Opsiyon Piyasasında Nasıl İşlem Yapabilirim?
Opsiyon piyasasında yatırım yapabilmek için Türev araçlar sözleşmesi imzalayarak viop hesabı açmanız ve işlem yapabilmek için de yeterli teminatı hesabınızda bulundurmanız gerekmektedir. 

Anahtar Kelimeler:
OpsiyonOption

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol