Havuzdan Hastalık Kapmayın

Tatil mekanlarının ve beldelerinin kalabalıklaşmasıyla artan yaz enfeksiyonlarından savunmak için Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Cem Yardımcı ehemmiyetli bilgiler verdi.

Sıcak ve nem ile beraber kirli havuz ve denizlerde kolaylıkla üreyen ve dağılabilen mikroplar ishal, bulantı, kusma, hepatit, tifo gibi sindirim sistemi hastalıklarına kapı aralayabileceği gibi göz, kulak enfeksiyonları ile cildimizi etkileyen mantar hastalıklarına da kapı aralayabilmektedir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Cem Yardımcı, bilhassa havuzların mantar enfeksiyonlarının dağılmasına uygun ortamlar olduğunu belirterek, savunma metotları ile ilgili şu bilgileri verdi;

Yüzme havuzlarından kaynaklı hastalıkların başında, ağız yoluyla alınan bakteriyel, paraziter ve viral etkenlerin kapı araladığı bulantı, kusma, ishalin eşlik ettiği sindirim sistemi infeksiyonları gelmektedir. Bununla birlikte cilt, kulak, göz ve solunum sistemi infeksiyonları da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa ayak ve kasık gölgesini seven mantar hastalılarında en sık yakınma kaşıntıdır. Mantarlar yüzme havuzlarından kişiden kişiye, temas yoluyla geçebileceği gibi klorun ve nemin sağlamış olduğu ortam sayesinde de baskın hale gelip enfeksiyona sebep olabilirler.

KIZARIKLIK VE HASSASİYET İLK BELİRTİ

Mantar infeksiyonları ciltte şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyet ile karşımıza çıkar. Kadın genital bölgede gelişen mantar infeksiyonlarında kaşıntıya bağlı ciltte küçük kanama alanları, ağrı ve beyaz renge sahip, kokusuz, süt kesiği kıvamında akıntı da eşlik edebilir.

ŞEKER HASTALARINDA RİZİKO YÜKSEK

Mantar infeksiyonları gebelerde, şeker hastalığı olanlarda, antibiyotik kullananlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde kolaylıkla görülebilir. Bununla birlikte uygun tedbirler almayanlarda ciltte tabii olarak bulunan mantarlar kolaylıkla baskın hale gelip infeksiyona kapı aralayabilirler.

MANTARI AYAKLANDIRMAYIN

Daimi haraket halindeyiz, ayaklarımız bizleri taşıyan bizlere hareket yeteneği sağlayan en ehemmiyetli uzuvlarımızdan. Dolayısı ile farkında olmadan sadece bizi değil adımladığımız her noktadaki bakteri, mantar ve benzeri organizamaları da taşıyor. Özellikle ayak mantarları kişiler arasında kolaylıkla dağılabilirler. Islak ve nemli ortamda kolayca canlılığını savunabilen bu organizmlar temas yoluyla bulaşıp hastalığa kapı aralayabilirler. Temiz, temiz olmayan ve hijyen kaidelerine uyulmayan havuzlarda mantar infeksiyonları sıklıkla bulaşabilmektedir. Mantar hastalığının önlenmesi havuza girmeden önce ayakların özel antiseptik solüsyonlara batırılarak dezenfekte edilmesi ve mantar enfeksiyonu olanların havuza girmemesi önerilir.

ISLAK MAYO MANTAR DAVETİYESİ

Mantarlar nemi ve sıcağı çok severler. Klorun tesiriyle ciltte doğal olarak bulunan bakterilerin azalmasıyla birlikte baskın hale gelen mantarlar infeksiyonunun gelişmesini kolaylaştırır. Bunun yanında mayo ve benzeri sentetik ve sıkı kıyafetler de benzer nedenlerle mantarların üremesini kolaylaştırır. Bu yüzden ıslak mayo ile kalınmaması, sentetik kıyafetler yerine pamuklu çamaşırların seçenek edilmesi gerekir.

DENİZ DAHA GÜVENLİ

Deniz suyu mantarlar için natürel dezenfektan görevi göreceğinden mantar bulaşması veyahut oluşması çok düşüktür. Bu yüzden temizliğinden emin olunmayan havuzların yerine denizin seçenek edilmesi gerekmektedir.

REHABİLİTASYON 1-2 GÜNDE NETİCE VERİR

Hassas ciltler, metabolik yapımız, bağışıklık sistemimiz rehabilitasyonun teşhis veya rehabilitasyon sürecini uzatabilir. Bilhassa vajinal mantar rehabilitasyonunda kremler ve fitiller çoğu zaman yeterli olabilirken bir takım vaziyetlerde oral rehabilitasyonlar de verilebilmektedir. Rehabilitasyona cevap 1-2 günde ortaya çıkmakta, bir takım vaziyetlerde 7 güne kadar uzayabilmektedir. %80-90 oranında rehabilitasyon başarısı sağlanabilmektedir. Rehabilitasyon sürecinde nemden kaçınılmalı, sentetik kıyafetler yerine pamuklular seçenek edilmeli, ayaklar daimi kuru tutulmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.