Şirket Haberleri 14 Mayıs 2018

İş Bankası (ISCTR, Öneri "AL", Pozitif): İş Bankası'nın net dönem karı 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %50 (düzeltilmemiş rakam göre), bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %10,5 oranında artarak 1.807mn TL'ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 1.454mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.435mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada Banka'nın muhasebesel değişiklik sonrasında, elde edilecek temettü beklentimiz ve özkaynak yöntemiyle değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelirlerden oluşan farktan kaynaklanmıştır. Ayrıca diğer faaliyet gelirleri de beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

Gözde Girişim (GOZDE, Nötr): Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.'nin halka arzı planlanan talep tutarının altında talep gelmesi nedeni ile daha ileri bir tarihte tekrar değerlendirilmek üzere ertelenmiştir.

Deva Holding (DEVA, Nötr): Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR Eurasia Rating, Şirket ve iştirakleri'nin konsolide yapısını ve Devam Eden Tahvil İhraçlarının Nakit Akımları'nı gözden geçirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu "A+(Trk)/Stabil" olarak yukarı yönlü revize etmiş; Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise "BBB-/Stabil" olarak teyit etmiştir.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Yönetim Kurulu Şirket'in sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı İlke Turistik Yatırımları A.Ş.'nin 111,7mn TL ödenmiş sermayesinin, 26mn TL tamamı nakden karşılanmak suretiyle 137,7mn TL'ye artırılmasında, sermaye artırımının Doğan Holding tarafından nakden karşılanmak suretiyle yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına, nakdi sermaye artırımına katılım tutarının 26mn TL olarak belirlenmesine, karar vermiştir.

Netaş (NETAS, Pozitif): ABD Başkanı Donald Trump, Netaş'ın ana ortağı Çinli teknoloji firması ZTE'nin işlerine hızla dönüş yapabilmesi için bir yol bulmaya çalıştığını belirtti. Amerikanın Sesi radyosunun haberi göre ZTE, kablosuz istasyonlarının kurulumu, optik fiber ağlarının ve akıllı telefonlarının imalatı için Amerika tarafından sağlanan parçaların tedarikinin durdurulması nedeniyle büyük operasyonlarına ara verdiğini açıklamıştı. Trump Twitter mesajında ''Çin'de çok kişi işsiz kaldı'' dedi ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le birlikte ZTE'deki ekonomik krizi çözmek için çalıştığını kaydetti. Kaynak: Foreks

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Nisan 2017 döneminde 5,6mn olan toplam yolcu sayısı, 2018 yılının aynı döneminde %14,9 artışla 6,4mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda %19,2, dış hatlarda %11,7 oranındadır. Yolcu doluluk oranı Nisan 2018 döneminde 4,1 puanlık artış ile %83,2 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde dış hat seferlerde doluluk oranı 4,2 puanlık artış göstermiştir. Ocak- Nisan 2017 döneminde 18,6mn olan toplam yolcu sayısı, 2018 yılının aynı döneminde %24,4 artışla 23,2mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda %27,8, dış hatlarda %21,7 oranındadır. Yolcu doluluk oranı 5,8 puanlık artış ile %81,2 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri "AL, Nötr): Banka'nın ödenmiş 2.400mn TL sermayesinin, 400mn TL artırılarak 2.800mn TL'ye yükseltilmesi, artışın tamamının Genel Kurul kararı çerçevesinde 2017 yılı karından karşılanarak, ortaklara bedelsiz kaydi pay olarak verilmesi için SPK'ya başvuru yapılmıştır.


SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeli kurala bağlanıyor. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç %4'ünden fazla olmayacak." dedi. Kaynak: AA

Enerji: ABD ile İran arasında yaşanan gerilimle artan ham petrol fiyatlarının etkisiyle 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye'nin Rusya'dan ithal ettiği doğalgaza ödeyeceği fiyatın, 245 dolardan yüzde 8'lik artışla 265 dolara çıkacağı hesaplanıyor. ABD'nin, İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve bu ülkeye yönelik ambargo olasılığı ham petrol fiyatlarını vuruyor. Analistler, Brent petrolün haziran ayında 80 doları aşabileceği öngörüsünde bulunuyor. Kaynak: Habertürk

ZİRAAT YATIRIM

GOZDE, PENTA: Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.'nin halka arzı için beklenenden daha az talep oluşması nedeniyle halka arz ileri bir tarihte değerlendirilmek üzere ertelenmiştir.

GEDZA: Şirketin %100 oranında bedelsiz sermaye arttırım başvurusuna SPK tarafından Onay verildiği açıklandı.

ACSEL:  2015 yılından beri devam eden yatırım ve yeni ürün geliştirme faaliyetleri çerçevesinde yatırım yaptığı, yıllık 1200 tona kadar üretim yapabilen Polyanionic Selüloz (PAC) üretim hattının faaliyete geçtiği duyurulmuştur.

OZGYO: Şirket %60 oranında bedelli sermaye artırımına gideceğini ve 60.000.000 TL lik sermaye arttırımında rüçhanların nominal değer üzerinden kullandırılacağını açıkladı.

KERVT: İç kaynaklar kullanılarak %2.669,87447 oranında bedelsiz sermaye artırımına yönelik başvurusunun SPK tarafından onaylandığını duyurdu.

ECBYO: Şirket ünvanı "METRO YATIRIM ORTAKLIĞI ANONİM ŞİRKETİ" olarak değişmiştir. Bu değişiklik kapsamında Metro Yatırım'ın mevcut yatırımcılara 1 TL nominal değerli pay için 1,56 TL fiyattan Zorunlu Pay Alım Teklifi'nde ("Pay Alım Teklifi") bulunulmasına karar verildiği duyuruldu.

SANKO: 18.05.2018 tarihinde ödenmek üzere 1 TL nominal değerli pay başına 0,2125 TL kar payı ödenmesinin görüşüleceğini açıkladı.

ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR: Banka konsolide olmayan 1. Çeyrek karını 1.806.773.000 TL olarak açıkladı.

ORGE: Kar payından bedelsiz pay alma tarihini 14.05.2018 olarak açıkladılar.

SASA: Şirketin 192.500.000 TL tutarında ve % 46,67 oranında kar payından bedelsiz sermaye artışı onayı için Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptığı başvuru onaylandığı duyuruldu.

AHLATÇI YATIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.