Şirket haberleri 2 Ocak 2017

·         Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif)Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 25,8 milyon dolarlık ek sözleşme imzalandığı bildirildi.
·         Kordsa (KORDS, Sınırlı Pozitif)ABD’de bulunan bağlı ortaklığı Kordsa Incorporated'in, Invista Corporation firmasının Chattanooga TN bölgesindeki tesisinin satın alımı amacıyla teknik ve ticari değerlendirme sürecinin başlatıldığını bildirdi.
·         Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr)30 Eylül 2016 itibariyle 1,148 kişi olarak açıklanan personel sayısının, 223 kişi azalarak 925 kişiye gerilediğini bildirdi.
·         Garanti Bankası (GARAN, Nötr)14,6 milyon TL ve 2,5 milyon TL tutarında tahsili gecikmiş alacak portföyü satışı gerçekleştirildiğini bildirdi.
·         Vestel (VESTL, Nötr)%100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret ile Compalead Electronics B.V. arasında Compal Electronics Europe sp. z o. o. unvanlı şirketin hisselerinin alımına yönelik imzalanan ön hisse alım sözleşmesi kapsamındaki tüm izinlerin alındığı ve 30.12.2016 tarihi itibarıyla hisse devir işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.
·         Anadolu Efes (AEFES, Nötr) %100 bağlı ortaklığı Tarbes Tarım Ürünlerinin aktif ve pasifini sermaye artırımı yapmaksızın külliyen devralmak yoluyla kolaylaştırılmış usulde birleşmesinin tescil edildiğini ve birleşme işleminin tamamlandığını bildirdi.
·         Türkiye Kalkınma Bankası (KLNMA, Nötr) Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 100 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması imzalandığını bildirdi.
·         Kristal Kola (KRSTL, Nötr) Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan 4,5 milyon adet 2.5 lt pet ambalajlı Didi marka soğuk çay ihalesinin kazanıldığını bildirdi.
·         Serve Kırtasiye (SERVE, Nötr) Banat Fırça ve Plastik ile BANAT markalı ürünlerin Kayseri-Nevşehir-Niğde-Kırşehir ili / ilçelerindeki satış ve dağıtımını yapmak amacı ile 01.01.2017-31.12.2018 dönemini kapsamak üzere bayilik sözleşmesi imzalandığını bildirdi.
·         Akdeniz Güvenlik (AKGUV, Nötr) Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı (İstanbul) Birimlere Özel Güvenlik Hizmet Alım ihalesinin 5,4 milyon TL +KDV bedeliyle alındığını bildirdi
·         Rhea Girişim Sermayesi (RHEAG, Nötr)İştiraki OEP Turkey Tech B.V. (OEP BV)'nin Netaş Telekomünikasyon'daki payların satışına yönelik işlemlere Türk Rekabet Kurumu tarafından izin verildiğini bildirdi.
·         Doğtaş Kelebek (DGKLB) sermayesinin %1,69'una tekabül eden toplam 3.524.082 adet nomial değerli payların 1,35 TL fiyatla satıldığını bildirdi.
·         Say Reklamcılık (SAYAS, pozitif), fabrika binası ve arsaları 15,1 milyon TL bedelle Ateş Çelik'e katmaya karar verdi.
·         Anel Elektrik (ANELE, nötr), Anel MEP şirketinin yüzde 19 hissesini 18,05 milyon dolar bedelle satın almaya karar verdi.
·         Desa Deri (DESA, negatif),196 çalışanın görevine son verdi. Çalışan sayısı böylece 1375’den 1179’a indirilmiş oldu.
Basın Haberleri
·         Türk Hava Yolları: THY ile Hava-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre 2017 için personele %4+4 oranında zam yapılacak. THY'nin önerisi bu zammı, yılsonuna kadar dondurmak. Bunun karşılığında tasarrufla birlikte toplu işten çıkarma yapılmayacak. Eğer 2017'yi THY kâr ile kapatırsa, verilmeyen zamlar enflasyon farkıyla personele ödenecek. 
·         Halkbanktarafından 2017'de esnaf ve sanatkarlara, ESKKK kefaletiyle veya doğrudan kullandırılacak kredilerle önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2017 yılına devreden kredilerde %50 faiz indirimi uygulanacak. Esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılan ve 30 bin liraya kadar olan kredilerden bakiyesi 2017 yılına devredenler için %100 faiz indirimi yapılacak. (Dünya)
·         Türk TraktörGenel Müdürü Marco Votta, Türkiye'nin dünyanın en büyük 4'üncü traktör pazarı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin toplam traktör üretimin %70'ini karşılarken, 130'dan fazla ülkeye yaptığımız satışlarla da bu yıl traktör ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştirdik." dedi. Votta, Türkiye'nin satılan traktör sayısına göre dünyanın en büyük 4'üncü pazarı olduğuna işaret ederek, "Türkiye’nin toplam traktör üretimin %70'ini karşılarken, 130'dan fazla ülkeye yaptığımız satışlarla da traktör ihracatının yüzde 90'ını gerçekleştirdik. Şirketimizin Ocak-Kasım dönemindeki toplam üretimi 42 bin 830 adet, ihracatı ise 11 bin 650 adet oldu." şeklinde konuştu. (Dünya)
·         Petrol Sektörü:Motorinin litre fiyatında 12 kuruş artışa gidildi. Motorinin litre fiyatı İstanbul'da 4,56 liraya çıktı.

Anadolu Yatırım

Anahtar Kelimeler:
şirket haberleri ocak 2017
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.