Şirket Haberleri 21 Aralık 2017

ŞİRKET HABERLERİ

İş Bankası (ISCTR, Öneri "EKLE, Nötr): Banka, Borsa İstanbul'da işlem gören ortaklıklarından Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Sınırlı Pozitif), Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Pozitif) İş Finansal Kiralama (ISFIN, Sınırlı Pozitif), İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO, Sınırlı Pozitif) ve İş Yatırım Menkul Değerler (ISYAT, Sınırlı Pozitif)'in paylarının, ödenmiş sermayelerinin azami %3'ü ile sınırlı olmak kaydıyla piyasadan satın alınması konusunda karar tarihinden itibaren 2018 yıl sonuna kadar Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır. Bu alım yetkisi herhangi bir taahhüt içermemekte olup hisselerin alınması konusunda Banka idari süreçleri gereği Genel Müdürlüğe yetki verilmektedir.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirket paylarının 2013 yılının Nisan ayında gerçekleşen ilk halka arzına ilişkin pay izahnamesinde yatırımcılara duyurulan ve 2012 yılının Temmuz ayında verilmiş olup 57 adet A320neo ve 18 adet A321neo tipi uçaktan oluşan, 75 adedi kesin ve 25 adedi opsiyonlu olacak şekilde toplam 100 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişi ile ilgili olarak 25 adet uçağa ilişkin alım hakkının (opsiyonun) kesin siparişe dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Buna göre Şirket tarafından 2022 yılında ilave 5 adet, 2023 ve 2024 yıllarının her birinde ilave 10'ar adet Airbus 321 neo uçağın filoya katılması yönünde Airbus S.A.S. ile anlaşma sağlanmıştır. Şirketin teslim tarihleri öncesinde belirlenen dönemlerde Airbus 321 neo uçaklara ilişkin ilave siparişi kısmen veya tamamen Airbus 320 neo'ya değiştirme hakkı bulunmaktadır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "EKLE" Nötr): Şirket ile Bank of China arasında 200mn EUR tutarında bir kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu kredi, ilk 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 8 yıl vadelidir ve kredinin yıllık faiz oranı Euribor + %2,00'dir.

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Sigortacılık: Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) açıklamasına göre, sektörün prim üretimi geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, hayat dışı branşlarda %10,4, hayat sigortaları branşında ise %49,2, ortalamada da %14,9'luk büyüme kaydetti. Bu sonuçlarla hayat dışı sigortalar prim üretimi 28,4 milyar TL, hayat sigortaları prim üretimi 5 milyar TL olurken, sektörün toplam prim üretimi 33,4 milyar liraya ulaştı. Kaynak: aa

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kront Telekominikasyon (KRONT, Pozitif): Yazılım Firmalarının uluslararası pazarlara erişimini desteklemek amacı ile Ekonomi Bakanlığının desteğini sağlamak üzere oluşturulan Soft-Away projesi kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Biriliği (TOBB) nezdinde yapılan başvuru olumlu olarak sonuçlanmıştır. TOBB'dan alınan bilgiye göre Single Connect (Yetkilendirilmiş Erişim Yönetimi) ürünü desteğe hak kazanan ürünler arasında yer almıştır. Bundan sonraki süreç projenin uygulanmasına yönelik adımlarla ilerleyecektir. Projenin bu aşamaların 2018 yılı içerisinde hayata geçirilmesi ön görülmektedir.

Gersan Elektrik (GERSAN): Şirket, SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ve yürütmekte olduğu Uluslararası Rekabet Geliştirme Projesi (UR-GE) kapsamında askeri sistemlere uygun ve yerlileştirme programına yönelik tüm ürünleri kapsayacak şekilde yeni ürünler geliştirilmesi, üretimi ve dolayısıyla satışı amacıyla bu konuda faaliyet gösteren Türkiye'de yerleşik bir firma ile Şirket arasında Gizli Bilgi'nin kullanılması ve korunması konusundaki hak ve yükümlülüklerini ayrıntılı olarak belirleyen bir gizlilik sözleşmesi imzalanmıştır. Yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisinin olumlu yönde etkilenmesi beklenmektedir. 

Diğer yandan, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Şirket payları 21/12/2017 tarihinden (seans başından) itibaren 04/01/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.
 

ZİRAAT YATIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.