ŞİRKET HABERLERİ 30 OCAK 2017

ŞİRKET HABERLERİ

Ak Enerji (AKENR, Nötr): Şirketin 09.10.2015 tarihli özel durum açıklaması ile Ayyıldız Rüzgar Santralinin; 15 MW olan tesis toplam kurulu gücünün yaklaşık 28 MW olarak tadil edilmesine ilişkin başvurunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından uygun bulunduğu kamuya duyurulmuştur. Söz konusu kapasite artırım projesi kapsamında 3.3 MW kurulu güce sahip 4 adet ünitenin Geçici Kabul işlemleri T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca Cuma günü itibariyle gerçekleştirilmiş ve ticari operasyona başlanılmıştır. Böylece Ayyıldız Rüzgar Santralinde toplam 28.2 MWm/ 28.2 MWe ticari kapasiteye ulaşılmıştır.

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Uluslararası Kredi Derecelendirme şirketi Standard & Poors, 30 Kasım 2015 tarihinde Albaraka Sukuk Limited aracılığıyla ihraç edilen katkı sermaye niteliğindeki sukuk işleminin ve Albaraka Sukuk Ltd.'nin derecelendirme notunu 'CCC+ olarak revize etmiştir. Ayrıca, 07 Mayıs 2013 tarihinde ABT Sukuk Ltd. tarafından ihraç edilen sukuk işleminin derecelendirme notunu ise "B-"  olarak belirlemiş ve negatif izleme kararı almıştır.

Halkbank (HALKB, Öneri "AL", Nötr): Halkbank, BDDK tarafından kabul edilen diğer Derecelendirme Kuruluşlarının notlarının sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamalarında kullanılması hususunu değerlendirdiğini duyurmuştur. Bu nedenle ülke notu olası değişikliklerinin Banka sermaye yeterlilik rasyosuna olumsuz bir etkisi beklenmemediği duyurulmuştur.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "AL", Nötr): Şirket projelerinden "İstanbul Kağıthane Seyrantepe Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" kapsamında, toplam 280 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 16.01.2017 tarihinde alınmıştır.

İş GYO (ISGYO, Öneri "Al", Nötr): İş GYO'nun 2016 yılındaki net dönem karı 420,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yıl net dönem karı 555,9mn TL idi. Karın gerilemesinde yatırım amaçlı gayrimenkul değerlemeden (107mn TL) kaynaklanmıştır. Diğer yandan, kira ve konut satış gelirlerinin katkısıyla satış hasılatı bir önceki yıla göre %82 oranında artış kaydederek 404,5mn TL olmuştur. Brüt kar da  %22 oranında artarak 194,8mn TL'ye yükselmiştir. Şirketin 4Ç2016'daki net dönem karı ise 291,8mn TL olarak gerçekleşmiş ve beklentimiz olan 435mn TL'nin altında açıklanmıştır. Karın beklentimizin altında kalması yatırım amaçlı gayrimenkul değerleme farkından kaynaklanmıştır. Şirket geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 358,6mn TL kar elde etmişti. Son olarak, 4Ç2016'daki satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %127 oranında artış göstererek 95,5mn TL'ye yükselirken, brüt kardaki artış %15 olarak gerçekleşmiş ve 40,9mn TL olmuştur.
 
Vakıfbank (VAKBN, Öneri "EKLE", Nötr): Vakıfbank tarafından yurtdışında 2012 yılında ihraç edilmiş bazı tahvillerin Basel III uyumlu şartlara sahip yeni tahviller ile değiştirilmesi için tahvil sahiplerinden izin alınmasına yönelik sürecin başlatıldığı ve konuya ilişkin olarak BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Merrill Lynch International ve Standard Chartered Bank yetkilendirildiği duyurmuştu. Bu kapsamda; söz konusu takas işlemine ilişkin tahvil sahiplerinden izin alınmış olup talep toplama süreci tamamlanmıştır. Takas edilecek tahvillerin itfa tarihi 1 Kasım 2027, vadesi 10 yıl (2022 yılında geri çağırma opsiyonu bulundurmaktadır) ve kupon oranı %8,00 olarak belirlenmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, "Enerji alanında iş birliğine attığımız her adımda Pakistan'ın enerjide dışa bağımlılığı azalırken, Türkiye bölgede hedeflediği büyümeye biraz daha yaklaşıyor." dedi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji'nin Pakistan'da gerçekleştireceği 100 megavatlık solar park yatırımı için Lahor kentinde imza töreni düzenlendi. Pakistan'ın 3 yıl sonra kabul edilen ilk ve en büyük yenilenebilir enerji başvurusu olma özelliği taşıyan yatırımla birlikte Zorlu Enerji'nin yurt dışındaki kurulu gücü 447 megavata, toplum kurulu gücü ise bin 147 megavata ulaşacak.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut Setörü: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2016 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri açıklandı. Buna göre KFE, 2016 yılı kasım ayında bir önceki aya göre %0,72 artarak 224,05 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre% 12,26 artan KFE, aynı dönemde reel olarak %4,92 yükseldi. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar Kasım 2015'te 1.753 lira iken geçen yıl kasım ayında 1.928 lira oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İş Finansal Kiralama (ISFIN, Nötr): Şirketin 2016 yılındaki net dönem karı bir önceki yıla göre %27 oranında artarak 110,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, 2016 yılının son çeyreğindeki karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 oranında düşerek 28,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Garanti Faktöring (GARFA, Sınırlı Negatif): Şirketin 2016 yılındaki net dönem karı bir önceki yıla göre %22 oranında azalarak 19,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, 2016 yılının son çeyreğinde 4,6mn TL kar açıklayan şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 7,9mn TL kar elde etmişti.

ZİRAAT YATIRIM

Anahtar Kelimeler:
şirket haberleri ocak 2017
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.