Temel Analiz

Dünyadaki ekonomik ve siyasi olaylar Forex piyasasını direkt olarak etkilemektedir. Oluşabilecek etkilerin yorumlanması ise Temel Analizi ifade eder. Bir başka deyişle, makro ekonomik verilerin para birimine etkisini içermektedir. Makro ekonomik gelişmeler ülkelerin ekonomik aktivitelerine ilişkin en güncel verilerdir. Bu veriler bir ülkenin sahip olduğu olanaklardan tutun da bu olanakların nasıl kullanıldığına dair bilgiler içerir.

Temel analiz ülkelerin politik, sosyal, ekonomik verilerini inceleyerek gelecekte gerçekleşebilecek verilerin para birimi değeri üzerine yansımasını inceler. Bu incelemede para biriminin değerine etki eden veriler önem derecesine göre farklılık göstermektedir. Direkt olarak etki eden ana faktörlerin yanında yan faktörler de bulunmaktadır. Aynı zamanda beklenmedik gelişmeler de para biriminin değeri üzerinde ani etkiler göstermektedir.

Temel analizde verileri sınıflandırırken beklenen ve beklenmeyen haberler olarak sınıflandırılmaktadır. Beklenen haberler; ekonomik görünümü temsil eden ve bir takvim yardımıyla takip edilebilecek verilerdir. Bu veriler daha çok ekonominin gelişimini temsil eden göstergelerin rakamsal olarak ifadesini temsil etmektedir. Ayrıca beklenen haberler içerisinde siyasi aktiviteler de değerlendirilebilir. Örneğin; Amerika’da gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri tüm piyasa katılımcıları tarafından takip edilmektedir. Seçim sonuçları ve seçime kadar olan süreç aynı zamanda piyasada o ülkenin gelecekteki ekonomik tavrı ile ilgili beklentiler oluşturmaktadır.

Beklenmeyen haberler ise; Piyasa katılımcıları tarafından herhangi bir şekilde takip edilemeyen, piyasaya ani bir şekilde duyurulan verilerdir. Bu tür veriler piyasada panik havası yaratır ve ani fiyatlamalara sebep olabilir. Doğal afetler, siyasi anlaşmazlıklar ya da 11 Eylül gibi terör olayları örnek olarak gösterilebilir. Daha önceden tahmin edilemeyen ve paniğe sebep olan bu veriler, teknik analizlerin de çalışma prensiplerini ortadan kaldırırlar.

Anahtar Kelimeler:
Temel Analiz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol