Trump Seçildiğinde USD/TL Kuru 3,19 idi
Merkez Bankası’nın dört bir koldan uyguladığı heterodox para politikası (likidite sıkışıklığı, döviz swapı, örtülü faiz artışı, zorunlu karşılık indirimi) sonucunda USD/TL kuru bu yazıyı yazdığım sıralarda 3,7250 düzeyine gerilemişti. Kur 3,90’lar düzeyine kadar çıkıp da 3,70’ler düzeyine gerileyince önemli bir para politikası başarısı var gibi görünüyor. Gerçek öyle mi acaba? Bunu anlayabilmenin en kestirme yolu benzer ekonomilerin para birimlerinin Dolar karşısındaki durumuyla TL’nin Dolar karşısındaki durumunu karşılaştırmaktan geçiyor. Türkiye ile birlikte kırılgan beşli kategorisinde yer alan ekonomileri gösteren aşağıdaki tablo bu amaçla hazırlandı. Tablonun ikinci sütunu Doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmaya başladığı yani Trump’ın ABD başkanlığına seçildiği 9 Kasım 2016 günündeki kurları, üçüncü sütunu bugünkü kurları ve son sütun da bu iki tarih arasında kurlarda ortaya çıkan yüzde değişimi gösteriyor.

1 USD = 
9.11.2016
2.02.2017
Fark (%)
Brezilya Reali
3,2254
3,1174
3,3
G. Afrika Randı
13,4457
13,3629
0,6
Endonezya Rupiahı
13,127
13,351
-1,7
Hindistan Rupisi
66,435
67,375
-1,4
Türk Lirası
3,1922
3,7250
-16,7
TL Hariç Ortalama
0,2

Tabloya göre Brezilya Reali o günden bugüne yüzde 3,3, Güney Afrika Randı yüzde 0,6 değer kazanmış, buna karşılık Endonezya Rupiah’ı yüzde 1,7, Hindistan Rupisi yüzde 1,4, Türk Lirası ise yüzde 16,7 oranında değer kaybetmiş. Bir başka deyişle Trump ile çıkışa başlayan ve yine Trump ile düşüşe geçen Dolar karşısında Türkiye ile aynı grupta kabul edilen ekonomiler aşağı yukarı başladıkları yere dönmüşken TL yüzde 16,7 değer kaybını telafi edememiş görünüyor.   

Demek ki Türkiye, içinde bulunduğu kırılgan grubun üyelerinden bile negatif olarak ayrışmış.

Bu negatif ayrışmanın Dolardaki değer kazanmayla fazlaca bir ilgisi olmadığını tablo bize anlatıyor. Ama bu konuda çeşitli görüşler olduğu için bunu bir de aynı tarih aralığını esas alarak USD Endeksi (DXY) ve USD/TL kuru karşılaştırmasıyla test edelim. Ekte sunduğum tablo Trump’ın seçildiği tarihten bugüne kadar oluşan USD Endeksini (DXY) ve USD/TL kurlarını günlük olarak gösteriyor. 

Ekte sunduğum bu tablodan oluşturulmuş grafik de aşağıdadır. 

Grafik bize USD Endeksi ile USD/TL kuru arasında özellikle de 2017 yılından itibaren yakın bir ilişki olmadığını gösteriyor. Bir başka deyişle USD’nin değer kazanıp kaybetmesi USD/TL kuru üzerinde pek etki yapmamış bulunuyor.  

Demek ki TL’nin değer kaybındaki asıl etki iç meselelerden ve uygulanan heterodox para politikasından kaynaklanmış bulunuyor.

Ek: Tablodaki DXY verileri Bloomberg’den, USD/TL kurları da TCMB sitesinden  satış kuru esas alınarak derlenmiştir.
(https://www.bloomberg.com/markets/currencies) 
(http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Doviz+Kurlari/Gosterge+Niteligindeki+Merkez+Bankasi+Kurlarii)


http://www.mahfiegilmez.com/2017/02/trump-secildiginde-usdtl-kuru-319-idi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.