Veri Sorumluları Sicilinin oluşturulması, idaresi ile Veri Sorumluları Siciline yapılması öngörülen kayıtlara ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla “Veri Sorumluları Sicili Hakkında Yönetmelik” (Yönetmelik”) 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre Veri sorumlusu olacak tüzel/gerçek kişi veya kişiler, kişisel veri işlemeye başlamadan önce “Veri Sorumluları Siciline” kaydolmak zorundadır. 
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda (“Kanun”) yer alan tanıma göre kişisel veri; kimliği belirli veya belirlenebilir, gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Bu bilgilerin veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem ise “kişisel verilerin işlenmesi” olarak adlandırılır. 
Kişisel verilerin işlenme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişilere ise “Veri Sorumlusu” denilmektedir.
 Veri Sorumluları Sicili (“Sicil”), veri sorumlularının kayıt olmak zorunda oldukları ve veri işleme faaliyetleri ile ilgili bilgileri beyan ettikleri bir kayıt sistemidir. Veri Sorumluları Sicili, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanlığı (“Başkanlık”) tarafından oluşturulur. Başkanlık, Sicilin oluşturulması, idaresi, güncel biçimde tutulması ve muhafaza edilmesi amacıyla; Veri Sicil Bilgi Sistemi’nin (“VERBİS”) kurulması ve işletilmesi için gerekli teknik ve idari tedbirleri alır. Sicile ilişkin işlemler ise, veri sorumluları tarafından VERBİS üzerinden gerçekleştirilir.
Bu yönetmeliğe göre veri sorumluları, kişisel veri işlemeye başlamadan önce “Veri Sorumluları Siciline” kaydolmak zorunda olduğundan, Şirketinizde alınması gereken aksiyonlar şunlardır:

1-VERİ SORUMLUSU GÖREVLENDİRMEK 

Tüzel kişilerde veri sorumlusu tüzel kişiliğin kendisidir. Şirketlerin veri sorumlusu yükümlülükleri, Şirketi temsil eden yetkili organ veya kişi/kişiler marifetiyle yerine getirilir. Şirketi temsile yetkili organ, bu yükümlülükler ile ilgili olarak bir veya birden fazla kişiyi görevlendirebilir. Özetle, Veri Sorumlusu Şirketinizin kendisi olabileceği gibi, şirketinizde bir çalışan yahut şirket dışından bir gerçek veya tüzel kişi de olabilir. Önemli olan, Veri Sorumlusu görevini eksiksiz ve kanuna uygun olarak yerine getirebilecek biri olmasıdır. Şirketiniz, Veri Sorumlusu olarak biden fazla gerçek veya tüzel kişi seçebilir.
Veri Sorumlusunun, kişisel veri işlemek için görevlendirdiği bu gerçek/tüzel kişi veya kişilere ise “Veri İşleyen” denir. Veri İşleyen, Veri Sorumlusunun kendisine tanıdığı yetkiler kapsamında işlem yapabilir. Veri Sorumlusu tarafından verilen kararları uygular. 
Veri sorumlusu Türkiye’de yerleşik değilse; Veri İşlemeye başlamadan önce “Veri Sorumlusu Temsilcisi Atama Kararı” almalıdır. Veri sorumlusu temsilcisi atama kararı, aşağıda belirtilen asgari hususları/yetkileri kapsamalıdır:
Kişisel Verileri Koruma Kurumu (“Kurum”) tarafından yapılan tebligat veya yazışmaları veri sorumlusu adına tebellüğ veya kabul etme,
Kurum tarafından veri sorumlusuna yöneltilen talepleri veri sorumlusuna iletme, veri sorumlusundan gelecek cevabı Kuruma iletme,
Kişisel Verileri Koruma Kurulu (“Kurul”) tarafından başkaca bir esasın belirlenmemiş olması halinde; ilgili kişilerin veri sorumlusuna yönelteceği başvuruları veri sorumlusu adına alma ve veri sorumlusuna iletme,
Kurul tarafından başkaca bir esasın belirlenmemiş olması halinde; ilgili kişilere veri sorumlusunun cevabını iletme,
Veri sorumlusu adına Sicile ilişkin iş ve işlemleri yapma.Veri Sorumlusu Şirketin kendisi iken; Şirket tarafından seçilen Veri Sorumlusu Temsilcisi, Kurum ile Şirket arasındaki bilgi alışverişini sağlamak ile aşağıda daha detaylı olarak değineceğimiz Sicile ilişkin iş ve işlemleri yapmakla yükümlüdür.

2-KİŞİSEL VERİ İŞLEME ENVANTERİ HAZIRLAMAK 

Veri sorumluları, Veri Sorumluları Siciline sunulan ve Sicilde yayınlanan bilgilerin eksiksiz, doğru, güncel ve hukuka uygun olmasından sorumludur. Bu sebeple Veri sorumlularının, Kişisel Veri İşleme Envanterine dayalı olarak hazırladıkları bilgileri Sicile kaydolurken sunması gerekmektedir. 

Kişisel Veri İşleme Envanteri: kişisel verilerin Veri Sorumlusu tarafından hangi amaçla, ne kadar süre boyunca işlediğini, bu verilerin türlerini, bu veriler üzerinde yapılan işlemleri ve başka kimlerle paylaşıldığını göstermelidir. Bu envanter Sicile kaydolunurken sunulacağı için kişisel veri işleyen şirketlerin derhal oluşturması gereken bir veri tabanıdır. 

3-VERİ SORUMLULARININ SİCİLE KAYDOLMASI 

Veri sorumluları, kişisel veri işlemeye başlamadan önce Sicile kayıt olmak zorundadırlar. Kayıt yükümlülüğü altında bulunmayan, sonradan kayıt yükümlüsü haline gelen veri sorumluları, yükümlülük altına girmelerini takip eden otuz gün içerisinde Sicile kayıt olmakla yükümlüdür. 

4- VERBİS’E BİLDİRİM 

Veri sorumluları, aşağıda belirtilen bilgileri VERBİS’e yüklemek suretiyle kayıt yükümlülüğünü yerine getirir:
Veri sorumlusu, varsa veri sorumlusu temsilcisi ve irtibat kişisine ait kimlik ve adres bilgilerine ilişkin Kurul tarafından belirlenecek başvuru formunda yer alan bilgiler,
Kişisel verilerin hangi amaçla işleneceği,
Veri konusu kişi grubu ve grupları ile bu kişilere ait veri kategorileri hakkındaki açıklamalar,
Kişisel verilerin aktarılabileceği alıcı veya alıcı grupları,
Yabancı ülkelere aktarımı öngörülen kişisel veriler,
Veri güvenliğini sağlamak amacıyla alınan tedbirler,
Kişisel verilerin mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan azami muhafaza edilme süresi.
Veri sorumluları tarafından sicile açıklanacak olan bu bilgilerin; Kişisel Veri İşleme Envanterine dayalı olarak VERBİS'te belirtilen başlıklar kullanılmak suretiyle VERBİS üzerinden sicile iletilmesi gerekmektedir. 

5-AYDINLATMA METNİ VE POLİTİKALARIN HAZIRLANMASI

Aydınlatma metni, Kişisel Veri İşleme Envanteri ile Sicile sunulan bilgilerin açıklanarak bir rapor haline getirilmesidir. Şirketiniz, bu aydınlatma metnini internet sitesinden yayınlayarak ne tür bilgileri, hangi amaçlarla paylaştığını açıklamalıdır.  
Tüm bunların yanı sıra Şirketiniz, Kişisel Veri İşleme Envanterine dayanarak Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası oluşturmalıdır. Bu politika kapsamında, hangi bilgilerin ne amaçla ne kadar süre tutulacağı, işleneceği belirtilmeli ve burada verilerin tutulması ile ilgili azami süreler mutlaka yer almalıdır. Veri saklama süresi, verinin türüne, ilgili kişinin açık rızasına ve rızasının ne kadar süre için geçerli olduğuna göre değişmektedir. Dolayısıyla Veri Saklama ve İmha Politikaları hazırlanırken bu hususlara ayrıca dikkat edilmelidir.     
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.