Özel Sektörün Dış Borcu Azaldı

Mayıs ayı sonu itibarıyla özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu 2018 yıl sonuna göre 5 milyar dolar azalarak 204,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise 3,4 milyar dolar azalarak 12 milyar dolar oldu.


Merkez Bankasının açıkladığı verilerin ayrıntılarına göre "Mayıs sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 5 milyar ABD doları azalarak 204,5 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3,4 milyar ABD doları azalarak 12 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 4,4 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1,6 milyar ABD doları artışla 30,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,7 milyar ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 202 milyon ABD doları artarak 4,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 854 milyon ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 966 milyon ABD doları artarak 7,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2018 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,9 milyar ABD doları azalışla 7,5 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 491 milyon ABD doları azalışla 2,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Mayıs sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir önceki yıl sonuna göre 8 milyar ABD doları azalarak 137,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 3,6 milyar ABD doları azalarak 11,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 204,5 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun % 60,9'unun ABD doları, % 33,9’unun Euro, % 3,8’inin Türk lirası ve % 1,4’ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 12 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %48,4’ünün ABD doları, %33,4’ünün Euro, %18,0’ının Türk lirası ve % 0,2’sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Mayıs sonu itibarıyla, 204,5 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun % 48,1’ini finansal kuruluşların, % 51,9’unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde 12 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun % 72,5’ini finansal kuruluşların, % 27,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Mayıs sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 58,6 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir" denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.