ŞİRKET HABERLERİ

Jantsa Jant Sanayi (JANTS): Şirketin yönetim kurulu toplantısında artan iş hacimlerini karşılamak için Aydın Ortaklar OSB'ye yeni fabrika yatırımı yapılması kararı alınmıştır. Aydın Ortaklar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından şirkete ön tahsisi yapılan 47.000 m2 alan içinde 1mn adet tarımsal ve endüstriyel makina jant imalatı yapılması için 35.000 m2 kapalı bina yapılmasına, makine ve teçhizat için yeni teşvik belgesi başvurusu yapılmasına karar verilmiştir. Arsa, bina ve makine teçhizat yatırımın yaklaşık 32mn USD civarında olması, %70 özkaynak %30 dış kaynak ile yapılması öngörülmüştür. Yatırımın Ocak 2022'de başlanılmasına ve 2023 yılı başlarında tesisin devreye alınarak üretime geçmesi planlanmaktadır. Yeni fabrika yatırımı 2023 yılı başında tamamlandığında mevcut Aydın Umurlu'da bulunan fabrika üretim kapasitesinin %50 sine yakın ilave bir kapasite artışı sağlayacaktır.

Karel Elektronik (KAREL): Nokia'nın telekomünikasyon ürünlerinin üretimiyle ilgili yapılan görüşmelerin sonucunda Nokia Solutions and Networks Oy / Finlandiya'dan şirkete "Business Award Letter" (Sözleşmeye davet mektubu) gönderilmiştir. Ürünlerin USD bazında satış fiyatlarında mutabık kalınmıştır. Çerçeve sözleşme henüz imzalanmamıştır. 20 Aralık 2021 tarihinde başlayacak olan çalışmaları takiben 2022 yılının ilk yarısında deneme üretiminin yapılması, 2022 yılının 2. yarısından itibaren de seri üretimin başlatılması hedeflenmektedir. Bu iş birliği ile yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli Nokia iştirakleri için 5 yılda yaklaşık 60mn USD karşılığında üretim yapılacağı tahmin edilmektedir.

Kiler GYO (KLGYO): Şirket 620mn TL olan çıkarılmış sermayenin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 775mn TL nakit (bedelli) olarak % 125 oranında artırılarak 1.395mn TL ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Merko Gıda (MERKO): Şirketin mevcut faaliyetlerinin yanı sıra, yeni ekonomik modelin getirdiği fırsatlardan da yararlanmak amacıyla, tamamen ihracata yönelik yeni bir yatırım kararı alınmıştır. Dünya çapında yaklaşık 60 milyar USD pazar büyüklüğüne kadar ulaştığı öngörülen "Freeze Dry" teknolojisi ile yaş sebze ve meyvelerin dondurulup kurutularak tamamen ihracat odaklı iş modelinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların başlatılmasına karar verilmiştir. Söz konusu yatırımın büyüklüğü 13.5mn EUR olup 2022 ve 2023 yıllarında 2 faz halinde yapılması hedeflenmektedir. İlk faz için planlanan yatırım tutarı 7.5mn EUR'dur. İkinci faz için planlanan yatırım tutarı 6mn EUR'dur.

Mia Teknoloji (MIATK): Şirket'in Ocak-Eylül 2021 dönemi 9 aylık net dönem karı 34,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket'in net dönem karı 10,5mn TL idi. 2021 yılının ilk dokuz ayında satış geliri 27,5mn TL'den 104,4mn TL'ye ulaşan şirketin aynı dönemde brüt karı da 9,2mn TL'den 38,4mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in operasyonel giderleri 3,3mn TL olurken, esas faaliyet karı da 35,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket ayrıca 1,4mn TL net finansman gideri kaydetmiştir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.